Jak odróżnić mewę od rybitwy?

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 13:27
Nie sugerujmy się tym, że nad rzeką częściej spotkamy rybitwę, a nad morzem na pewno mewę. Ptaki te często zmieniają miejsce swojego pobytu.
Audio

Marta Hoppe o różnice między często mylonymi rybitwami i mewami zapytała Andrzeja Kruszewicza, dyrektora warszawskiego zoo.

- Mewy są z reguły jasne – srebrzyste, białe. Czasami niektóre gatunki, jak śmieszka czy mewa czarnogłowa, mają ciemniejsze elementy na głowie lub skrzydłach – wyjaśnia ekspert. Gdy mewy są młode, bywają także brązowe i dropiate. Ubarwienie rybitw jest bardziej zróżnicowane. – Spotkać można rybitwy czarne, rybitwy białonose, również rybitwy białoskrzydłe - które tak naprawdę są czarnoskrzydłe – mówi Kruszewicz.

Inną cechą, która odróżnia oba ptaki jest wydawany przez nie dźwięk. – Głos rybitwy jest ostrzejszy, mewy bardziej przypominający płaczliwe zawodzenie – opisuje dyrektor zoo. Jak brzmi każda usłyszymy w dźwięku audycji.

Rybitwy zobaczyć możemy w Polsce tylko między kwietniem a wrześniem. Jeśli widzimy podobnego ptaka zimą, będzie to mewa. Oprócz pory roku podpowiedzią w ocenie będzie wielkość i kształt ciała – rybitwy są mniejsze, a ich ogony bardziej wcięte. Mewy to ptaki bardziej okazałe, o szerszych, solidniejszych skrzydłach.

pg

Zobacz więcej na temat: POLSKA
Czytaj także

Natura na wyciągnięcie ręki

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2011 08:00
– Aby zobaczyć kilka gatunków kaczek, wystarczy wybrać się chociażby nad Wisłę – przekonuje ornitolog Andrzej Kruszewicz. Jakie jeszcze inne zwierzęta możemy spotkać w najbliższej okolicy?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ratujmy jerzyki

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2011 10:47
- Jerzyków dużo jest w miastach - jeśli chodzi o gniazdowanie są związane tylko i wyłącznie z budowlami ludzkimi. Nie zakładają gniazd nigdzie indziej - mówi Dorota Zielińska ze Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
rozwiń zwiń