Konkurs jest jedną z akcji Koalicji Sprawna Demokracja – Wybory dla wszystkich zainicjowanej przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Program Trzeci Polskiego Radia. Partnerami akcji są Gazeta Wyborcza i Newsweek.
W Konkursie może wziąć udział każda gmina, która nawiąże współpracę z partnerem społecznym: fundacją lub stowarzyszeniem. Celem konkursu jest wyłonienie samorządu, który w największym stopniu dba o możliwość realizacji praw wyborczych przez swoich starszych lub niepełnosprawnych wyborców i wykazuje przy tym wysokie zaangażowanie oraz pomysłowość. W szczególności efektywnie informuje mieszkańców o przygotowanych ułatwieniach i możliwościach alternatywnego głosowania, zapewnia dostępne lokale wyborcze w liczbie większej niż przewidują przepisy, transport do lokalu wyborczego oraz każde inne działania zwiększające dostępność wyborów.
Badania socjologiczne (CBOS, lipiec 2011) wykazują, że wyborcy, posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, pytani o preferowany sposób głosowania, wskazują w większości tradycyjne głosowanie w lokalu wyborczym. Wyniki innego badania (PENTOR, 2009) pokazują, że tylko 10% niepełnosprawnych wyborców uczestniczyło w wyborach do Parlamentu Europejskiego w 2009 r.
W związku z tym ideą Konkursu jest wyłonienie samorządu, który organizuje wybory nie tylko wypełniając minimum praw zapewnionych osobom niepełnosprawnym w przepisach, ale docelowo dąży do zorganizowania wyborów w taki sposób, aby osoby niepełnosprawne i starsze mogły zagłosować bez przeszkód, jak również dąży do zaktywizowania osób, które do tej pory ze względu na istniejące bariery nie uczestniczyły w wyborach. Ocenie Komisji Konkursowej będzie podlegać zarówno przygotowana przez gminy deklaracja uczestnictwa w Konkursie wg załączonego, prostego formularza, jak i recenzje efektów działań samorządu sporządzone przez partnera społecznego.
Etapy Konkursu:
19.09. 2011 – termin nadsyłania deklaracji uczestnictwa przez gminy z informacją o planowanych działaniach dotyczących potrzeb niepełnosprawnych i starszych wyborców. Deklaracje należy wysyłać na adres wybory@firr.org.pl jej wzór znajduje się w Aneksie 1 Regulaminu Konkursu oraz na stronie WWW.wyborydlawszystkich.pl . Gminy mogą liczyć ze strony Organizatora – Fundacji Instytut Rozwoju Regionalnego – na informację zwrotną oraz merytoryczny komentarz co do planowanych działań zawartych w deklaracji. Deklaracje zostaną także opublikowane na stronie internetowej www.wyborydlawszystkich.pl oraz w zakładce „Sprawna Demokracja” na stronach Biura Rzecznika Praw Obywatelskich WWW.brpo.gov.pl.
Gminy, które zgłosiły udział w Konkursie, mogą zostać odwiedzone przez przedstawicieli Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, reporterów Programu Trzeciego Polskiego Radia oraz dziennikarzy Gazety Wyborczej i Newsweeka.
24.10. 2011 – termin nadsyłania recenzji wykonanych działań autorstwa partnera społecznego. Wg załączonego formularza na adres wybory@firr.org.pl. Recenzje np. filmy czy inne materiały, które z racji na ich objętość są do przesłania drogą pocztową, należy kierować na adres (o zakwalifikowaniu się do konkursu decyduje data na stemplu pocztowym):
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego
al. Jana Pawła II 11 pok. 1324, 00-828 Warszawa
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 16 listopada br. Wszelkie informacje będą zamieszczane na stronach wyborydlawszystkich.pl oraz w zakładce "Sprawna Demokracja" na stronach Biura Rzecznika Praw Obywatelskich brpo.gov.pl.