Upadek legendy: Stradivarius jak zwykłe skrzypce?

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2012 11:22
Ostatnie badania wykazały, że legendarne skrzypce Stradivarius wcale nie mają wyjątkowego brzmienia. Zespół muzyków bowiem… nie odróżnił ich brzmienia od dźwięku zwykłych, nowoczesnych skrzypiec.
Audio
  • Czy da się rozpoznać Stradivariusa po dźwięku?

To olbrzymie zaskoczenie. Brzmienie oryginalnych skrzypiec Antonia Stradivariego uznawane bowiem było dotychczas za wyjątkowe i niemożliwe do podrobienia. Tymczasem okazuje się, że wytrawne uszy skrzypków nie wyłapały dźwięku bezcennego egzemplarza wśród innych instrumentów.

Eksperyment przeprowadzono w ubiegłym roku podczas międzynarodowego konkursu skrzypków w Indianapolis. 21 muzyków zagrało na 6 instrumentach: trzech współczesnych i trzech wykonanych przez włoskich mistrzów ok. 1700 r. W słabo oświetlonym pokoju hotelowym muzycy dostali okulary do spawania. Skrzypce należało ocenić pod względem barwy dźwięku, reakcji instrumentu, projekcji przestrzennej dźwięku i wygody gry. Aby nie dało się wyczuć zapachu starego drewna, podróbki spryskano perfumami. W nieco ponad połowie przypadków skrzypkowie woleli nowe skrzypce, a choć były wysokiej jakości, zdecydowanie nie powstały w warsztacie mistrzów nad mistrzami.

- Dźwięk Stradivariusa w zasadzie nie różni się do dźwięku żadnych innych skrzypiec: polskich, niemieckich, włoskich albo francuskich – przekonuje Marek Pielaszek, prezes związku Polskich Artystów Lutników. – Fenomen tych skrzypiec został wywołany na potrzeby, jak powiedzielibyśmy dzisiaj, marketingu. Znam instrumenty, które nie są Stradivariusami i brzmią znacznie lepiej od oryginalnych Stradivariusów.

Zdaniem eksperta, każdy instrument brzmi inaczej, a zależności od akustyki pomieszczenia czy wilgotności powietrza. – Ten sam instrument w różnych warunkach akustycznych będzie inaczej odbierany – opowiada Pielaszek. – Inaczej w małym pomieszczeniu, pełnym ludzi, a inaczej w wielkiej sali koncertowej.

Dlatego, poza charakterystycznymi cechami, które poznać można wzrokowo, właściwie nie da się, zdaniem eksperta Czwórki poznać instrumentu po dźwięku.

Więcej na ten temat dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "W cztery oczy".

(kd)

Zobacz więcej na temat: stradivarius POLSKA
Czytaj także

Bicie rekordu Guinnessa w grze na skrzypcach

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2011 09:13
Ponad 4 600 Tajwańczyków ustanowiło światowy rekord pod względem liczby młodych ludzi jednocześnie grających na skrzypcach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy stworzyli kopię stradivariusa. Brzmi jak oryginał

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2011 23:59
Stradivarius dla każdego? Teraz to możliwe. Naukowcy wykonali dokładną replikę stradivariusa z 1704 roku. Być może już wkrótce każdy będzie mógł pozwolić sobie na instrument o podobnych właściwościach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świąteczne rozmowy z Rachel Podger oraz Isabelle Faust

Ostatnia aktualizacja: 24.12.2011 19:25
Dwa symbole nowoczesnej wiolinistyki, a jednocześnie artystki biegunowo odmienne. Na wywiady z wybitnymi skrzypaczkami zapraszamy odpowiednio pierwszego i drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia.
rozwiń zwiń