SMS - serum prawdy?

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2012 07:00
Kontakt smsowy, zamiast bezpośredniej rozmowy, zwiększa prawdopodobieństwo, że ujawnimy ważne informacje o sobie - udowodnili amerykańscy naukowcy. Ekspertka Czwórki podważa tą teorię.
Audio
  • SMS pokaże prawdę o tobie? - materiał Błażeja Prośniewskiego
SMS - serum prawdy?
Foto: sxc.hu

Badanie było proste, chodziło o to, by sprawdzić, czy odpowiedzi, których udzielą respondenci będą się od siebie różnić, w zależności od sposobu zadawania pytań. Wyniki sugerują, że w smsach jesteśmy bardziej szczerzy niż w zwykłej konwersacji, prowadzonej bezpośrednio twarzą w twarz.  

Badanie w formie ankiety przeprowadzono na grupie 600 osób. Tymczasem zdaniem dr Bogny Szymkiewicz z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych Uniwersytetu Warszawskiego wyniki testu są niemiarodajne.

- To medialnie fajny tytuł, ale moim zdaniem to zbyt duża generalizacja – uważa dr. – Faktem jest, że jeśli ktoś chce mi powiedzieć, że na przykład mnie lubi, a wstydzi się to zrobić, to dużo łatwiej będzie mu to napisać. Natomiast jeśli chce się przyznać do błędu, łatwiej będzie to powiedzieć, bo wówczas to, co powiedział zniknie. A tekst smsa zostaje.

 Dowiedz się więcej, słuchając całego materiału reporterskiego Błażeja Prośniewskiego na ten temat w audycji "W cztery oczy".

(kd)

Czytaj także

Jak się umieszcza modele statków w butelkach?

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2012 10:00
Czynność ta zwykłym śmiertelnikom może wydawać się tak skomplikowana, że niemal niemożliwa. A jednak dla niektórych to chleb powszedni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kot - terapeuta?

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2012 11:00
Czy koty celowo układają sie na chorych częściach ciała ludzi? Tak głosi plotka. Ale… jak w każdej plotce i tu jest ziarno prawdy. Niektórzy wierzą nawet, że zwierzęta te "wysysają" negatywną energię. Jak jest naprawdę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego po imprezach zarost szybciej rośnie?

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2012 14:51
Znalezienie odpowiedzi na to pytanie wcale nie jest proste. Nie ma bowiem badań, które potwierdzałyby tą teorię, bądź zadawały jej kłam. Z jednej strony to kwestia "pobalangowej burzy hormonów", z drugiej - odwodnienia organizmu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego morza i oceany są słone?

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2012 12:03
Za taki stan rzeczy odpowiada cykl geochemiczny, który trwa wiele setek, a nawet tysięcy lat.
rozwiń zwiń