"Fair trade" po polsku. Jako kosument zagłosuj za lepszym światem!

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2013 12:00
Świadomy konsument jest dobrze poinformowany, uważny i ostrożny. Oceniając towar bierze pod uwagę nie tylko jego wygląd i cenę, ale uwzględnienia także czynniki społeczne i kulturowe panujące w kraju, w którym dana rzecz została wyprodukowana. Jak blisko nam, Polakom, do tego modelu?
Audio
  • Na czym polega świadoma konsumpcja? Odpowiadają eksperci (Czwórka/4 do 4)
  • Propagatorki zrównoważonej konsumpcji zachęcają do świadomego kupowania (Czwórka/4 do 4)
Z badań wynika, że coraz większą wartość stanowi dla nas autentyczność marek produktów i ich historii. Ale ciągle dużo pracy jeszcze przed nami.
Z badań wynika, że coraz większą wartość stanowi dla nas autentyczność marek produktów i ich historii. Ale ciągle dużo pracy jeszcze przed nami. Foto: Glow Images/East News

- Polski konsument w dalszym ciągu bardzo przywiązuje wagę do ceny. A wiadomo, że rzeczy produkowane bez uwzględnienia kosztów środowiskowych i społecznych są tańsze - mówi Patrycja Romaniuk, propagatorka zrównoważonej konsumpcji. - Druga sprawa to dostępność towarów "fair trade". W tej kwestii nadal mamy sporo do zrobienia. W supermarketach raczej ich nie dostaniemy, ale jeśli odrobinę się wysilimy, znajdziemy wszystko w internecie.

Radzimy jak mądrze kupować żywność >>>

Z definicji "sprawiedliwy handel" to partnerstwo w handlu, opierające się na dialogu, przejrzystości oraz szacunku, które dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju krajów Globalnego Południa przez oferowanie lepszych warunków handlowych rolnikom, utrzymującym się z uprawy kawy, herbaty, kakao i innych produktów rolnych, które potem trafiają na zachodnie rynki.

Święta nie zrujnują portfela jeśli zaplanujesz je z głową >>>

W szale przedświątecznych zakupów często przestajemy zwracać uwagę na to, czy dany produkt wyprodukowany był w myśl zasady "fair trade". - Serdecznie polecam zakupy odpowiedzialne - radzi Magdalena Płonka z Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru. - Pamiętajmy, że wybierając daną rzecz, w pewnym sensie decydujemy o tym, jak będzie wyglądać świat. Zamiast czekać na globalne zmiany, rewolucję zacznijmy od własnego koszyka w supermarkecie.

(kul)

Czytaj także

Polak na zakupach potrzebuje doradcy

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2013 11:40
Czym statystyczny Polak kieruje się robiąc zakupy - reklamami, przecenami a może opinią znajomych? Dzięki raportowi "Polacy Rekomendują" znamy już odpowiedź na to pytanie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz oszczędzać? Sprawdzaj ceny!

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2013 14:00
Zwyczaje zakupowe Polaków zmieniają się, co do tego nikt nie ma wątpliwości. Czy na czas kryzysu zrezygnowaliśmy z bycia rozrzutnym, a może po prostu zaczęliśmy kupować z głową.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakupy w niedzielę? Tylko do godz. 12.00

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2013 11:00
Galeria handlowa czy niedziela spędzona w domu? Być może już wkrótce nie będzie takiego dylematu, bo w Polsce coraz głośniej mówi się o zakazie handlu w niedzielę.
rozwiń zwiń