Sudan Południowy - ten konflikt nie ma tylko tła etnicznego

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2014 19:00
Od kilku miesięcy w Sudanie toczą się walki. Zginęło już 10 tysięcy osób. Mówi się, że to konflikt pomiędzy plemionami, ale Patrycja Zandberg zwraca uwagę na jego szerszy kontekst.
Audio
  • Patrycja Zandberg z Fundacji Kultury Świata wyjaśnia tło konfliktu w Sudanie Południowym (Czwórka/4 do 4)
Dzieci w Sudanie Południowym
Dzieci w Sudanie Południowym Foto: PAP/EPA/KATE HOLT/UNICEF HANDOU

Sudan Południowy jest niewielkim państwem, zamieszkuje go 10 milionów obywateli. Dziś 3/4 z nich zagrożonych jest biedą. Konflikt militarny potęguje to zjawisko, bratobójcze walki wyniszczają cały kraj.

- Tam konflikt tlił się od momentu odzyskania niepodległości czyli od 2011 roku - powiedziała Patrycja Zandberg z Fundacji Kultury Świata, afrykanistka. - Państwem targają wewnętrzne problemy. W dużej mierze wynika to z tego, że Sudan Południowy nie był przygotowany na nową sytuację polityczną. Nie było kadry, polityków, którzy mogliby nim pokierować.
Przywódcy Sudanu Południowego to żołnierze, osoby, które całe życie walczyły by doprowadzić do niepodległości. Dziś spory rozwiązują tymi samymi, znanymi im metodami. - Żołnierze siłowo rozwiązują konflikty - nie znają innej drogi - mówi ekspertka w "4 do 4". - Najbardziej cierpią rejony roponośne. Mówi się, że frakcja, która przejmie kontrolę nad tymi regionami przejmie kontrolę nad krajem.
Mamy do czynienia z dwiema frakcjami politycznymi: pierwsza z nich związana jest z prezydentem Sudanu Południowego Salvą Kirrem z plemienia Dinka, druga z Riekiem Macharem zdymisjonowanym wiceprezydentem z plemienia Nuerów. Konflikt zbrojny rozpoczął się od konfliktu o władzę, między prezydentem, a jego zastępcą. Przerodził się zaś w konflikt plemion.
- W połowie grudnia 2013 prezydent Sudanu Południowego obwieścił, że nastąpiła próba przewrotu wojskowego. Oskarżył swego oponenta, którego zdymisjonował ze stanowiska wiceprezydenta w lipcu 2013 - mówi specjalistka i podkreśla, że Kirr swymi decyzjami prezentuje postawę dyktatorską, wymienia swych doradców na wojskowych. - Nie można mówić o tym konflikcie tylko jako konflikcie etnicznym.
Władzę wciąż sprawuje legalnie wybrany rząd z Salva Kirrem na czele. Mimo podpisania dokumentów o zawieszeniu broni, końca walk wciąż nie widać, a Riek Machar ukrywa się. Dziś nikt nie ma kontroli nad wałczącymi stronami.

Posłuchaj rozmowy z Patrycją Zandberg i dowiedz się więcej o tym co dzieje się w Sudanie Południowym.

(pj/tj)

Czytaj także

Kobiety w Afryce - też możesz im pomóc

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2014 14:24
W sobotniej "Konturówce" poznamy trudny los kobiet z afrykańskiej wioski Gnani. Porozmawiamy też o tym, jak można im pomóc.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety w Maroku nie są izolowane

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2014 16:00
Magda Kobrynowicz mieszka w Maroku od 11 lat. Doskonale zna tamtejszą kulturę i obyczaje, a efektem przyjaźni z miejscowymi kobietami jest współpraca na linii handlowej.
rozwiń zwiń