Przemoc i nowe technologie

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:30
Około 10 proc. polskich uczniów jest systematycznie dręczonych w szkole. Przemoc werbalna jest powszechna. Pocieszającym jedynie może być fakt, że skala tego zjawiska nie rośnie.
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Glow Images/East News

Ostatnie analizy Instytutu Badań Edukacyjnych dają nadzieję, ale jeszcze nie możemy powiedzieć, że jest dobrze. Okazuje się, że przemoc coraz częściej odbywa się z użyciem nowych technologii,

Pojawiło się też nowe pojęcia jak: flaming czyli agresywna wymiana zdań, np. na czacie lub w ramach grupy dyskusyjnej, prześladowanie - ang. harassment - regularne przesyłanie nieprzyjemnych wiadomości do ofiary za pomocą elektronicznych kanałów komunikacji, kradzież tożsamości - ang. impersonation czyli podszywanie się pod ofiarę, upublicznianie tajemnic - ang. outing oznacza udostępnianie prywatnych materiałów ofiary np. zdjęć, śledzenie - ang. cyberstalking to inwigilacja ofiary i nękanie jej niechcianymi komunikatami, happy slapping (prowokowanie lub atakowanie innej osoby i dokumentowanie wydarzenia w postaci zdjęć lub filmu oraz upublicznienie nagrań lub zdjęć w internecie).

Tej nowej formie przemocy przyjrzymy się w audycji "4 do 4" w środę, 10 września po 13.00.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka edukacja
Czytaj także

Powrót do szkoły wymaga wielu przygotowań

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 11:00
We wrześniu uczniowie wracają do szkolnych ławek. Powrót do szkoły wymaga wielu przygotowań nie tylko ze strony uczniów, ale również rodziców i nauczycieli. Sprawdź, jak początek roku szkolnego wygląda na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W jakich butach chodzić w szkole?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2014 13:50
Większość uczniów nie sprzeciwia się zasadzie zmiany butów w szkole. Jednak zdarzają się gagatki, które ten przepis łamią. Są też placówki, w których młodzież jest zwolniona z obowiązku zmiany obuwia. Wtedy panujące trendy dyktują im, co powinni nosić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rok szkolny - czas korepetycji

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 15:30
Zajęcia szkolne jeszcze nie rozkręciły się na dobre, a portale, na których można szukać korepetytora już przeżywają oblężenie. Największym zainteresowaniem cieszą się: angielski, matematyka i biologia.
rozwiń zwiń