Z Jakubem Kaszubą z centrali firmy Man Investments w Szwajcarii rozmawia Halina Lichocka.
Halina Lichocka: Fundusze hedgingowe między innymi zapewniają gwarancję zysku, bezpieczeństwa pieniędzy indywidualnych inwestorów.
Jakub Kaszuba: Fundusze hedgingowe oferują korzyści płynące z dywersyfikacji. Ich celem jest zarobek - niezależnie od koniunktury, niezależnie od tego , czy akcje rosną, spadają, czy poruszają się w trendzie bocznym.
Halina Lichocka: Czym się różnią fundusze hedgingowe od innych funduszy inwestycyjnych?
JK.:Różnią się pod paroma względami. Po pierwsze - jeśli chodzi o wykonywanie transakcji, nie zajmują tylko pozycji długiej, czyli na przykład nie tylko kupują akcje, ale również je sprzedają. Jeżeli fundusz hedgingowy uzna, że akcje danej spółki są przewartościowane, to je po prostu sprzedaje, a jeśli stwierdzi, że są niedowartościowane - kupuje. Druga różnica, to szeroki zakres instrumentów w porównaniu z tradycyjnymi funduszami inwestycyjnymi, który predysponuje fundusze hedgingowe do wykonywania różnych strategii. Instrumentów takich, jak na przykład rynki surowców, waluty, czy instrumenty pochodne. No i też wyniki funduszy hedgingowych różnią się w znaczny sposób od wyników funduszy tradycyjnych.
HL.: Najlepiej to widać po wynikach, jakie osiągnęły różne fundusze w okresie kryzysu finansowego. Była to dla nich chwila próby i chwila prawdy.
JK.: Dokładnie. Wprawdzie ostatni kryzys finansowy sprawiał problemy także funduszom hedgingowym, jednak dzięki zastosowanym strategiom poradziły sobie bardzo dobrze. Może przytoczę tutaj konkretne liczby. W sytuacji kiedy od pierwszego lipca 2007 roku do końca lutego 2009 roku polski rynek akcji - indeks WIG stracił 67 procent, strategie podążania za trendami w tym samym okresie zarobiły aż 35 procent dla swoich inwestorów.
HL.: Pozostaje ważne pytanie- gdzie się inwestuje w takie fundusze? Czy we wszystkich funduszach inwestycyjnych, czy w firmach specjalistycznych? I kto decyduje o tej strategii? Czy samodzielnie trzeba ją wybrać, czy też można skorzystać z czyjejś rady, jeżeli się na tym nie znamy?
JK.:Jak najbardziej. Z tego co my widzimy na polskim rynku redystrybucji, czy rynku usług finansowych, będzie co raz większy wybór funduszy podążających za strategiami funduszy hedgingowych. Jak najbardziej zalecałbym skonsultowanie się ze swoim doradcą, bądź przejście się do swojego banku. Natomiast inwestorzy, którzy mają duże doświadczenie z rynkami finansowymi, czują się na siłach, oczywiście sami mogą się pokusić o skonstruowanie własnego portfela inwestycyjnego.
HL.: Czy to jest inwestycja na długie lata czy również daje możliwość zarobku w krótkim okresie?
JK.: Dla funduszy hedgingowych zalecałbym raczej dłuższy horyzont inwestycyjny niż na przykład dla funduszy obligacyjnych. Klienci, którzy zainwestowali w fundusze hedgingowe po dwóch, trzech latach mają okazję zobaczyć wymierne korzyści płynące z dywersyfikacji w tę formę inwestycji.