Lodowe dzieła sztuki

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 16:49
Rzeźba z lodu może okazać się niebywałą atrakcją przyjęcia czy balu. O tworzeniu lodowych rzeźb opowiadał w Czwórce specjalista w tej dziedzinie Krzysztof Gac.
Audio
  • Lodowe dzieła sztuki - rozmowa z Krzysztofem Gacem

– Bloki lodowe powstają w specjalnych maszynach. Jest to krystalicznie czysty lód, wyprodukowany z wielokrotnie przefiltrowanej wody – tłumaczy Krzysztof Gac, specjalista od rzeźbienia w lodzie z firmy „Lodowe Rzeźby”. W „Magazynie” opowiadał o swojej pasji tworzenia rzeźb z lodu.

Jak przyznaje gość Justyny Dżbik, z zawodu jest kucharzem. Jego przygoda z tworzeniem lodowych dzieł sztuki rozpoczęła się kilkanaście lat temu, gdy pracował w jednym z warszawskich hoteli. – Najpierw rzeźbiłem w warzywach i owocach, aż w końcu pojawiła się potrzeba dekoracji lodowych – wspomina Krzysztof Gac. Swoje umiejętności rozwijał pod okiem tajskiego szefa kuchni. – Na początku to było moje hobby, jednak rzeźbienie w lodzie szybko stało się moim zawodem – podkreśla.

Krzysztof Gac tłumaczy, że z lodu można wyrzeźbić praktycznie wszystko, jednak potrzebne są do tego specjalne narzędzia. W swoim warsztacie korzysta m. in.  z piły łańcuchowej, frezarki i szlifierki, lecz to japońskie dłuta są najbardziej pożądane w pracy rzeźbiarza. – One są niesamowite, praktycznie się nie tępią – podkreśla gość „Magazynu”.

Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Krzysztofem Gacem. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku/filmu w ramce po prawej stronie.

ap

Czytaj także

Monstrum spojrzy na Karkonosze

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 06:45
Posąg Ducha Gór, czyli jeleń, orzeł, lew i kozioł w jednym, to wielkie wyzwanie dla rzeźbiarza. Artysta chce, by posąg hybrydy był wizytówką Karkonoszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grubas i jego bębny

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 13:53
Brzmienia oryginalnych bębnów z Afryki Zachodniej nie da się w żaden sposób podrobić - mówi Ania Patynek z grającej na tradycyjnych afrykańskich instrumentach, roztańczonej grupy Konoba.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie Warszawy z perspektywy kawiarni

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 14:00
„Życie towarzyskie i uczuciowe 2010” to tytuł wystawy zdjęć zrobionych w ciągu kilku ostatnich miesięcy w stołecznych kawiarniach przez Tadeusza Rolke i Tomasza Adamowicza.
rozwiń zwiń