Postanowiliśmy zapytać mieszkańców Warszawy, gdzie się najlepiej czują, gdzie mają poczucie wspólnoty, gdzie mogą powiedzieć: w tym miejscu czuję się warszawiakiem – tłumaczy Jadzia Janik, szefowa portalu warszawa.ngo.pl, pomysłodawczyni plebiscytu na „(miejsca) Stołeczne-Społeczne”.
Jak z satysfakcją stwierdza gość Justyny Dżbik, wśród nadesłanych dotąd propozycji nie ma centrów handlowych. Dominują, co oczywiste, kluby, kawiarnie i knajpki, ale nie brakuje też zaskoczeń. – Pierwszym kandydatem w naszym plebiscycie był parkan przy ulicy Wirażowej przy Okęciu – zdradza Jadzia Janik. To miejsce upodobali sobie spotersi, czyli fani lotnictwa polujący z aparatem na startujące, lądujące i kołujące po pasie startowym samoloty. Z czasem krąg bywalców znacznie się poszerzył. – Przyjeżdżają tam pary i całe rodziny, są randki; okolica jest trochę dzika, dzieją się tam różne rzeczy, o których lepiej nie mówmy – tajemniczo zawiesza głos gość Czwórki.
Integracji lokalnych społeczności zawsze służyły kluby. Wiele spośród nich proponuje swojej publiczności – oprócz standardowego „menu” w postaci bufetu, alkoholu, koncertów i imprez tanecznych – atrakcje w postaci debat, spotkań z osobistościami świata kultury, nauki i polityki. Zdaniem Jadzi Janik, nie jest to jedynie chwyt marketingowy, ale odpowiedź na autentyczną społeczną potrzebę. – Warszawa kojarzy się z życiem w biegu i kawą na wynos. Tymczasem coraz więcej ludzi oczekuje czegoś innego – ocenia gość „Magazynu”. Wraca moda na miejsca, gdzie można nie tylko zjeść, napić się i posłuchać muzyki, ale również podyskutować i po prostu miło spędzić czas w zajmującym towarzystwie.
Organizatorzy plebiscytu na „miejsca społeczne” nie wykluczają objęcia nim również innych miast. – Warszawa.ngo.pl jest częścią dużego serwisu Ngo.pl, mającego również serwisy poświęcone innym województwom – przypomina Jadzia Janik.
Zgłoszenia w warszawskiej odsłonie plebiscytu są przyjmowane do niedzieli 16 stycznia. Mail z nazwą i adresem miejsca oraz uzasadnieniem wyboru należy przesłać na adres plebiscyt@stoleczne-spoleczne.pl. Do 16 lutego na stronie warszawa.ngo.pl potrwa głosowanie, w którym wezmą udział wszystkie zgłoszone „miejscówki”. Zwycięży miejsce, które otrzyma najwięcej głosów.
Więcej w rozmowie Justyny Dżbik z Jadzią Janik. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.
ŁSz