Wielki rozgłos, jaki towarzyszy filmowi „Czarny Łabędź” już wywołał przewrót w świecie mody. Wielcy projektanci zaczęli sięgać do zapomnianych dawno piór w przekonaniu, że zapanuje trend na ten właśnie dodatek. Dlaczego? – Moda i film związane są z wielkimi pieniędzmi, więc siłą rzeczy wzajemnie na siebie oddziałują – zauważa stylista Paweł Marczewski.
Jak tłumaczy gość Czwórki, filmy wpływają zarówno na panującą modę, jak i na całe nasze życie. – Kino i telewizja po prostu ustanawiają modę – zauważa Paweł Marczewski i podaje przykłady.
– Proszę zobaczyć, co się stało z trendami w telefonii komórkowej, co w sektorze produkującym płaszcze i co w optyce po pojawieniu się „Matrixa”. Wszyscy chcieli wyglądać jak Leo i Triniti. Ten film nami zawładnął – tłumaczy stylista.
Zdaniem Pawła Marczewskiego, swego czasu na modę męską istotnie wpłynął film „Blues Brothers”. – Tej produkcji zawdzięczamy połączenie mokasynów, białych skarpetek, czarnego garnituru, białej koszuli i krawata. Ona stworzyła kanon męskiego stylu – zauważa gość „Poranka”. W bardziej współczesnej wersji do tego połączenia nawiązali kultowi „Faceci w czerni”.
– Do tej pory ideałem dla wielu kobiet jest Alexis z „Dynastii” – zwraca uwagę gość Czwórki. Podkreśla, że modę na złote ozdoby, duże guziki i bufiaste ramiona zawdzięczamy właśnie temu serialowi z lat osiemdziesiątych.
Natomiast za mocną opaleniznę i bikini możemy podziękować Brigitte Bardot. Jak tłumaczy stylista, właśnie ta aktorka swoimi kreacjami i stylem istotnie wpłynęła na plażową modę.
Również w rodzimej filmografii można znaleźć przykłady produkcji, które zmieniły sposób ubierania się polskiego społeczeństwa. – Lotnicza kurtka noszona przez Bogusława Lindę w „Psach” czy kreacje prezentowane przez Grażynę Szapołowską m. in. w filmie „Trick”, rzeczywiście zapoczątkowały nowe trendy w rodzimej modzie – tłumaczy Paweł Marczewski.
Więcej w rozmowie Dominiki Sygiet i Romka Wójcika z Pawłem Marczewskim. Wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w ramce po prawej stronie.
ap