Jolanta Olszewska, psycholog z Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Antymobbingowego OSA, tłumaczyła, że jeśli niechcący kogoś ośmieszamy, bądź lekceważymy, to nie mówimy o mobbingu, który nie jest jednorazowym konfliktem.
W "Sygnałach Dnia" zauważyła, że jeśli człowiek poddawany prześladowaniu psychicznemu ma wciąż "pewność swojej roli zawodowej", to mamy do czynienia z molestowaniem, ale nie z mobbingiem.
- Na początku nie zauważamy, że stajemy się ofiarami, gdyż niemiłe wydarzenia wpisujemy w kulturę organizacyjną miejsca pracy. Jeśli się jednak chce kogoś uderzyć, to kij zawsze się znajdzie. Dlatego najlepszym sposobem jest reagowanie od początku, na wszystko, co jest przekraczaniem granic – zaznaczyła w radiowej Jedynce.
Jej zdaniem zazwyczaj budzimy się w drugim etapie tego procesu, kiedy wydarzy się coś dużego, co nas mocno dotknie. Aby przeciwdziałać takiemu zachowaniu, najlepiej jest zwrócić się bezpośrednio do pracodawcy z informacją, że przełożony zachowuje się wobec nas nienależycie. Gorzej, jeśli to właśnie on jest mobberem. Wtedy pozostaje nam inspekcja pracy.
Ekspert radziła, by "szukać koalicji wśród współpracowników", chociaż często zdarza się, że grupa jest zadowolona, że ktoś jest "kozłem ofiarnym".
- Otwarty tekst to najlepsza forma obrony, a jeżeli to nie pomoże, to trzeba dokumentować takie przypadki - radziła Jolanta Olszewska.
Rozmawiali Krzysztof Grzesiowski i Mariusz Syta
(pp)
Aby wysłuchać całej rozmowy, wystarczy wybrać "Mobbingowi mówimy stanowcze "nie"" w boksie "Posłuchaj" w ramce po prawej stronie. Tam również nagranie wideo rozmowy.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00.
"Sygnały Dnia" na antenie TVP HD codziennie (oprócz niedziel) dwukrotnie: o godz. 7.15 i o 8.15.
Przebieg rozmów można też śledzić na naszej stronie. Wystarczy kliknąć boks Sygnały Dnia Transmisja wideo w prawym, górnym rogu strony.