GMO: za czy przeciw? (WIDEO)

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2011 16:51
Polacy są podzieleni - część z nas popiera genetyczne modyfikacje żywności, inni stanowczo protestują. Czwórka postanowiła sprawdzić, jakie GMO jest w rzeczywistości.
Audio

Przedmiotem gorących dyskusji jest ustawa o nasiennictwie. Została przyjęta przez Sejm i Senat, teraz czeka na ruch prezydenta, który czas na decyzję ma do 24 sierpnia. Kontrowersje związane są z nieuregulowaną sprawą genetycznych modyfikacji roślin. Czy są powody do obaw o bezpieczeństwo GMO?

Wpływ żywności genetycznie modyfikowanej na zdrowie ludzi podsumowany został w raporcie Światowej Organizacji Zdrowia z 2005 r. Dokument jednoznacznie stwierdza, że zagrożeń nie ma, a co więcej, modyfikacje przynoszą wymierne korzyści. Dr Lucjan Szponar, ekspert z Instytutu Żywności i Żywienia mówi, że najczęstszą modyfikacją jest oczyszczanie roślin z niebezpiecznych substancji i uzupełnianie wartościowych składników odżywczych.

- Ważne w prawidłowym odżywianiu są kwasy tłuszczowe wielonienasycone. Pochodzą one z ryb morskich, ale nawet połów wszystkich ryb nie pokryje naszego zapotrzebowania – mówi specjalista. Pomoc w uzupełnianiu niedoborów może przynieść GMO. - W Kanadzie opatentowano odmianę rzepaku, którą zmodyfikowano, by mogła syntetyzować właśnie takie kwasy tłuszczowe – wyjaśnia Szponar. Zaznacza, że mimo wszystko musimy być czujni – zdarzają się bowiem substancje, które nie są do końca trawione przez nasz organizm. – Do zmian chorobowych, jest  jednak jeszcze daleko - mówi.

Przeciwna modyfikacjom i żywności transgenicznej jest Klaudia Wojciechowicz z inicjatywy obywatelskiej "GMO to nie to". – Istnieją cztery punkty w których można mieć zastrzeżenia wobec GMO – wyjaśnia. To zagrożenia wobec ludzkiego zdrowia, zagrożenia dla środowiska. Istotne są także aspekty etyczne i realne zagrożenie gospodarcze – uzależnienia produkcji żywności w kraju od monopolistycznego producenta. – Od publikacji raportu WHO minęło 6 lat. W nauce to szmat czasu – argumentuje.
 
- Model biznesowy, który stoi za GMO jest monopolistyczny. Jedna firma odpowiada za 80% rynku genetycznych modyfikacji żywności. Rolnicy wiązani są umowami licencyjnymi na nasiona, przez co nie są właścicielami tego, co sami wyprodukowali – ostrzega Wojciechowicz.

Więcej szczegółów związanych z produkcją żywności modyfikowanej genetycznie, jej wadach i zaletach posłuchać można w dźwięku rozmowy. Jakie jest Wasze zdanie? Czekamy na komentarze.

pg

Czytaj także

"Polska bez GMO?"

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2010 18:15
Przedstawiciele Koalicji "POLSKA WOLNA OD GMO" protestują przeciwko legalizacji upraw roślin modyfikowanych genetycznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Geny ostro przyprawione

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2011 12:30
Do wprowadzenia do naszych jadłospisów żywności genetycznie modyfikowanej większość Polaków podchodzi z dystansem. Jakie są zalety GMO, a jakie niesie to za sobą niebezpieczeństwo?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Debata Jedynki: GMO to śmierć polskiego rolnictwa

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2011 19:57
Przed genetycznie modyfikowaną żywnością przestrzegają Janusz Wojciechowski z PiS oraz Stanisław Kalemba z PSL, spierając się, czyja partia uchroni Polaków przed GMO.
rozwiń zwiń