Życie w bloku może być fajne

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2012 17:27
Do takiego wniosku prowadzi projekt "Święci na blokowiskach” realizowany w Białymstoku. O jego szczegółach w audycji "Pod Lupą" opowiedziała pomysłodawczyni, Marta Jasińska.
Audio

- Zaczęło się od książki Lidii Amejko "Żywoty świętych osiedlowych". Autorka opisuje w niej historie ludzi żyjących na blokowisku, nadając im przymioty świętości. Jest np. jaracz blantów, który niesie zapomnienie. Była to moja inspiracja i na bazie tej książki postanowiłam stworzyć spektakl oparty o teatr formy - wspominała absolwentka Akademii Teatralnej na wydziale lalkarskim.

W tym celu Marta Jasińska otworzyła klub osiedlowy i zaczęła aktywizowanie społeczności blokowiska. - Poznałam tam ludzi bardzo optymistycznie nastawionych do życia, którzy cenią sobie mieszkanie na blokowisku. Starsi z sentymentem wspominali czasy, kiedy się tam wprowadzali, bo to były ich pierwsze mieszkania. Ludzie w moim wieku z kolei bardzo dobrze wspominali dzieciństwo na blokowisku, bo dużo się wtedy działo.

Więcej o projekcie "Święci na blokowiskach” i zbliżającej się wystawie dowiesz się, klikając w ikonkę dźwięku.

pg

Zobacz więcej na temat: Białystok mieszkanie wystawa
Czytaj także

Potencjał bloków

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2011 17:06
Ogród na dachu, poezja na elewacji, sąsiedzkie spotkania. To tylko niektóre z pomysłów na rewitalizację miejskich blokowisk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kultura z wielkiej płyty

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2011 15:20
Nie można zapominać o ich istnieniu. Połowa Polski mieszka w blokach. Jest szaro i nieludzko? To stereotypy, które coraz mniej mają wspólnego z rzeczywistością.
rozwiń zwiń
Czytaj także

SKATEISTAN, czyli naprawianie świata deską

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2012 14:06
Zaczęło się od pary australijskich skaterów, którzy przyjechali do Afganistanu. Ich pomysł, by poprzez skateboarding wychowywać dzieci i młodzież zagrożone patologią rozprzestrzenił się na kilka innych krajów, w tym Polskę.
rozwiń zwiń