Co się stało z polskim boksem?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2012 16:01
Przez lata pięściarze byli naszymi olimpijskimi pewniakami. W Londynie honoru polskiego boksu broni już tylko Karolina Michalczuk. Zdaniem naszych rozmówców do takiego stanu doprowadziły pieniądze, które zabiły ideę sportowej rywalizacji.
Audio

- W polskim boksie amatorskim zostali już tylko pasjonaci, którzy robią to z miłości do tego sportu – mówił w Czwórce Łukasz Landowski - medalista Mistrzostw Europy i Polski w kat. junior, trener Klubu Bokserskiego Legia. – Za chwile obudzimy się, kiedy zacznie nam brakować medali z wielkich imprez, ale wtedy już będzie za późno - wieszczył.

Obecnie najlepsi polscy pięściarze uciekają z boksu amatorskiego do profesjonalnych federacji, gdzie mogą liczyć na sowitą zapłatę za walkę. Bokserzy zawodowi należą do najlepiej opłacanych sportowców świata. Na czele tej klasyfikacji jest Floyd Mayweather, który za walkę dostaje 45 milionów dolarów, a którego próżno szukać pośród pretendentów do olimpijskiego złota.

- W zawodowym boksie nikt nie będzie ryzykował swojego życia i zdrowia charytatywnie – mówił - Przemysław Momot, Zastępca Redaktora Naczelnego portalu ringpolska.pl. – Zdecydowana większość pięściarzy walczy tylko po to, żeby zarabiać – oceniał. Jednocześnie dziennikarz zwracał uwagę na niski poziom walk w boksie zawodowym, w którym przede wszystkim chodzi o show, nokautowanie, w którym nie ma miejsca na techniczną, wyrafinowaną szermierkę.

Na hipokryzję związaną z oczekiwaniami względem sportowców, którzy powinni walczyć dla samej przyjemności uprawiania swojej dyscypliny zwracał uwagę Łukasz Starowiejski, dziennikarz telewizji Polsat Sport. – Jeśli chcemy wyników, to muszą pojawić się pieniądze, bo jeśli człowiek po kilka godzin dziennie ciężko pracuje nad formą, to nie będzie miał czasu, żeby dodatkowo utrzymywać się z innego zajęcia – podkreślał.

Łukasz
Łukasz Starowiejski i Krzysiek Grzybowski/ fot. Wojciech Kusiński

Więcej na temat tego, jak pieniądze wpływają na sport, dowiesz się słuchając nagrania dyskusji w Czwórce.

bch

Czytaj także

W Stanach najciekawiej jest na prowincji

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 07:00
- W Teksasie znajduje się takie miasteczko, w którym kowboje mówią po śląsku, a szeryf ma na nazwisko Moczygęba - tak Bartosz Węglarczyk przekonywał w Czwórce, że warto zboczyć z popularnych amerykańskich szlaków turystycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Polska stanie się państwem policyjnym?

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2012 13:58
- Te przepisy uderzają w wolności obywatelskie - mówili w Czwórce przeciwnicy nowej ustawy o zgromadzeniach publicznych. - One uderzają w bandytów - ripostował inspektor Marek Sokołowski. Posłuchaj gorącej dyskusji w Czwórce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zablokowane centra polskich miast!

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2012 17:04
W Europie rozwija się tendencja do zamykania serc metropolii dla samochodów. Także w Polsce trwa dyskusja jak rozwiązać kwestię ruchu w korkujących się śródmieściach. Problemowi przyjrzeli się goście Czwórki.
rozwiń zwiń