Marek Krajewski napisał trzy opowieści kryminalne, których akcja rozgrywa się we Lwowie, a ich głównym bohaterem jest komisarz Edward Popielski. Pisarz swych czytelników przenosi w czasie do lat dwudziestych XX wieku. Zwiedzanie Lwowa śladami Popielskiego proponuje Michał Stępień z biura turystycznego Quand, który był gościem Beaty Kwiatkowskiej i Krzysztofa Grzybowskiego.
- Przeniesiemy się do Lwowa w czasy dwudziestolecia międzywojennego, kiedy to w okolicach Parku Kościuszki mieszkał Edward Popielski. Dziś tego parku nie odnajdziemy na mapie Lwowa, został przemianowany na Park Iwana Franki, który mieści się koło uniwersytetu - mówi Michał Stępień.
Przewodnik po Lwowie proponuje również wycieczkę na Kleparów, dawną dzielnicę żydów i batiarzy. - Kleparów był dzielnica niesamowitą. Położony był pomiędzy fabryką wódek, a browarem lwowskim. To była głośna dzielnica, miała 3 rynki, na których handlowano wszelakim dobrem - od mięsa po obrazy znanych mistrzów - wyjaśnia Stępień. - Tu po zmroku zbierało się szemrane towarzystwo.
Poznaj tajemnice innych zakątków świata!
Niewiele zostało z Lwowa czasów międzywojnia, choć jak zapewnia nasz przewodnik: - Podczas takiej wycieczki odwiedzamy miejsca, w którym odnajdujemy napisy w języku polskim i jidysz.
Na trasie śladami komisarza Edwarda Popielskiego i dziś znajdziemy niektóre kawiarnie z dawnych lat, choć sławne mordownie już nie istnieją.
Jakie jeszcze miejsca warto zobaczyć we Lwowie, dowiesz się słuchając audycji Krzysztofa Grzybowskiego " 4 do 4 ".
Zapraszamy również do wysłuchania załączonego materiału Olgi Mickiewicz o lwowskich kawiarniach, lwowskiej kawie i ukraińskim Snickersie.
Czwórka zwiedza cały świat. Poznaj tajemnice różnych zakątków naszego globu - zobacz cały cykl czwórkowych ciekawostek ze świata.
Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Lwów. Krajobrazy serdeczne.
(pj)