W Polsce jest coraz więcej zniewieściałych mężczyzn. Powód?

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2012 11:00
Do niedawna uważano, że idealny mężczyzna to macho. Dziś facet musi być ładnie pachnieć, nosić modne ciuszki i być delikatny. Czy w XXI wieku jest jeszcze miejsce dla męskich mężczyzn?
Audio
  • Co kobiety myślą o macho - pytała Karolina Mózgowiec
  • Kim jest macho sprawdzała Karolina Mózgowiec
  • Kim jest macho? W studiu Czwórki dyskutują eksperci i słuchacze

Naprężone muskuły, rozpięta koszula, spodnie z paskiem i pantofle typu "wsuwki" - to pierwsze skojarzenia, które pojawiają się w głowie, kiedy słyszymy słowo "macho". Ale nie zawsze i nie wszystkim. Zdaniem psychologa Konrada Maja kiedyś "macho" nie kojarzył się aż tak źle, bo uchodził za kogoś w rodzaju rycerza, który pomoże w każdej sytuacji i ochroni przed złem wszelakim.
- Dziś mężczyźni mają problem z ustaleniem własnej tożsamości, bo zmieniły się wobec nich oczekiwania - kontynuuje rozmówca Krzyśka Grzybowskiego. - Z jednej strony kobiety chcą, żeby facet był facetem, z drugiej zaś marzą o delikatności i romantyzmie. Mówiąc krótko: najpierw musimy naprawić kran, a potem przygotować kolację przy świecach.
Zdaniem psychologów to nie lada wyzwanie dla współczesnego mężczyzny, bo nie istnieje jeden dominujący wzorzec zachowania i właściwe wszystko jest dozwolone.  
Podobnie twierdzi Krzysztof Arcimowicz, autor książki "Obraz mężczyzny w polskich mediach": - W kulturze współczesnej funkcjonują dwie różne wizje męskości. Pierwsza z nich akcentuje różnice między płciami i podkreśla dominację mężczyzny w relacjach rodzinnych i zawodowych. Druga to zupełnie nowy paradygmat męskości przywiązujący wagę do takich wartości jak równość i partnerstwo płci oraz przyzwalający mężczyźnie na eksponowanie kobiecej strony jego natury.
Posłuchaj całej dyskusji, w której udział wzieli eksperci i słuchacze Czwórki. Nagranie z audycji "4 do 4" dołączone jest do artykułu.
kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka POLSKA kolacja
Czytaj także

Seks wciąż tematem tabu!

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2012 07:00
W czasach PRL-u seksualność była tematem tabu, nie rozmawiano z dziećmi o seksie. Teraz rodzice powielają te negatywne wzorce, mimo że w reklamach, teledyskach, gazetach seksu jest aż w nadmiarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Feministki, czyli kto?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2012 16:47
Marynarka, czy ministra - to ostatnie pomysły na określanie stanowisk kobiet w "męskich" zawodach. Czy na tym właśnie polega feminizm?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Parkour zmusza do rozwoju, ale nie do rywalizacji

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2012 19:00
Najtrudniej przełamać własne lęki, ale paradoksalnie najłatwiej wykonać pierwszy skok. Parkour to nie tylko sport, ale też styl bycia, który daje poczucie, że możesz poruszać się gdzie i jak chcesz.
rozwiń zwiń