Bułgaria leży nad Morzem Czarnym, w południowo-wschodniej części Półwyspu Bałkańskiego. To kraj stosunkowo niewielki, ale o bardzo zróżnicowanym ukształtowaniu terenu. Gdy na równinach i w dolinach zaczyna robić się cieplej, na niektórych wierzchołkach górskich widać jeszcze śnieg. Do najchętniej odwiedzanych latem miast należy Warna - portowe miasto nad Morzem Czarnym.
- To trzecie co do wielkości miasto w Bułgarii i atrakcyjny cel podróży przez cały rok - zachęca gość Krzyśka Grzybowskiego z Instytutu Bułgarskiego. - Zimą można tu spacerować wzdłuż morza i cieszyć się pięknymi widokami. Bo o śniegu w Warnie, na szczęście, możemy zapomnieć.
W Bułgarii praktycznie na każdym kroku spotyka się pozostałości bliższej i dalszej przeszłości. Nie ma regionu, miasta czy miasteczka, w pobliżu którego nie byłoby mniej lub bardziej widocznych śladów historii: jeśli nie starożytnych cerkwi i bazylik albo rzymskich umocnień, to przynajmniej średniowiecznych, bizantyńskich lub bułgarskich, twierdz, fortec oraz zamków albo tureckich łaźni.
Jedną z największych atrakcji jest, usytuowany w kotlinie górskiego masywu Riła, monastyr Rilski, wpisany w 1983 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. - Co prawda, mnisi już tam nie mieszkają, ale monastyr cały czas jest otwarty dla zwiedzających - opowiada Joanna Damianowa, która kiedyś mieszkała w Bułgarii. - Żeby obejrzeć całą budowlę, potrzeba nawet kilku godzin. Wnętrze zbudowane jest w stylu bułgarskiego odrodzenia, a w okolicach klasztoru znajdują się inne kościoły i kaplice oraz siedem jezior rilskich.
Posłuchaj dlaczego warto odwiedzić Bułgarię zimą i poznaj tajemnice tego niezwykłego kraju. Nagranie z audycji "4 do 4" znajdziesz w pliku dźwiękowym dołączonym do artykułu.
Poznaj tajemnice innych zakatków świata > > >
kul