"Papież otwarty na dialog wie, że nie ma monopolu na prawdę"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2013 15:40
- Przekazujmy młodym, że Kościół jest jak wino. Im starszy, tym lepszy - zaapelował papież do kardynałów. Co jeszcze Franciszek zaproponuje młodym wiernym i co oni sami oczekują od biskupa Rzymu? Sprawdziliśmy w audycji "4 do 4".
Audio
  • Czego oczekujemy od nowego papieża sprawdzała Ela Burza (Czwórka)
  • "Papież jak Obama". Poznaj wyniki amerykańskiego sondażu (Czwórka)
  • O roli nowego papieża i zadaniach Kościoła dyskutują eksperci (Czwórka)
Nowy papież, Franciszek
Nowy papież, FranciszekFoto: PAP/EPA/Osservatore Romano

Gdy wybrano papieża, na Placu św. Piotra było sto tysięcy ludzi. 19 marca, podczas mszy inaugurującej pontyfikat, może pojawić się nawet milion wiernych, w tym znaczna grupa ludzi młodych, którzy z papieżem Franciszkiem wiążą wielkie nadzieje.

- Wiele osób, w tym także i ja, domaga się, by Kościół był transparentny; żeby coraz bardziej rozumiał człowieka i dobrze współpracował z mediami. To jest tak zwana otwartość - wyjaśnia teolog kultury, ksiądz profesor Witold Kawecki. - Są jednak tacy, którzy "otwartość i dialog Kościoła ze światem" utożsamiają z liberalizmem. Według mnie jest to poważne nadużycie. Bo jakikolwiek papież by nie był, nigdy nie wystąpi przeciwko życiu. Nie ma po prostu takiej możliwości.

Inne zdanie ma na ten temat socjolog, profesor Krzysztof Kiciński z UW, autor badań nad polską młodzieżą publikowanych od 1965 roku: - Z moich obserwacji wynika, że młodzież, zarówno licealna jak i studencka, oczekuje od Kościoła, że zmieni swoje podejście do antykoncepcji, nierozerwalności związków oraz roli kobiety we współczesnym świecie. Mniej za to interesuje ich celibat, który uznają za wewnętrzna sprawę tej instytucji.

Z sondażu przeprowadzonego przez "New York Times" wynika, że 49% Amerykanów uważa, iż Kościół Katolicki jest oderwany od potrzeb wiernych. 75% ankietowanych uznało odejście Benedykta XVI za dobry pomysł, a 54% chce ogólnej liberalizacji nauczania Kościoła. Te statystyki nie dziwią księdza Grzegorza Michalczyka: - Kiedy mówimy o papieżu, to często patrzymy na jego funkcję wyłącznie z perspektywy świeckiej i porównujemy jego zadania do misji szefa korporacji. Oczywiście nie ma w tym nic nagannego, ale to przewodnictwo duchowe jest najważniejszą papieską funkcją.

Dyskusję o papieżu Franciszku i wyzwaniach mu stawianych znajdziesz w nagraniu z "4 do 4", które jest dołączone do artykułu.

kul    

''

Czytaj także

Habemus papam! Papież z Argentyny! [relacja]

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2013 23:59
Argentyńczyk Jorge Mario Bergoglio został wybrany nowym papieżem. Kardynał Bergoglio przyjął imię Franciszek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

”Papież to człowiek Jana Pawła II. Chcemy, by przyjechał do Polski"

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2013 13:00
Kardynałowie Stanisław Dziwisz i Kazimierz Nycz chcą zaprosić papieża Franciszka do Polski. Chcą również aby w Polsce odbył się Światowy Dzień Młodzieży.
rozwiń zwiń