Jan III Sobieski jak Leonardo da Vinci

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2013 18:06
Zespół pałacowo-parkowy w Wilanowie był letnią rezydencja Jana III Sobieskiego. Dziś każda jego część wciąż przypomina o naszym władcy. Do historii dziś dodano wiele multimediów.
Audio
  • Maciej Bałabasz opowiada o rewitalizacji zespołu pałacowo-parkowego w Wilanowie (4 do 4/Czwórka)
Pałac w Wilanowie
Pałac w Wilanowie Foto: źr. Wikipeadia/GNU/Marcin Białek

Wilanów to jedyna w Polsce letnia, barokowa rezydencja królewska. Jan III Sobieski uwielbiał spędzać w niej letnie miesiące, do Warszawy wracał z musu, miasta szczerze nie lubił.
- Jeśli mówimy o rezydencji wilanowskiej to mówimy też o kodzie Sobieskiego, jak o kodzie Leonarda da Vinci. Nie jest to sformułowanie na wyrost, bo gdy oglądamy pałac to każdy element architektury dekoracyjnej coś przedstawia. Jest tu część żeńska i meska, są historie tego obiektu. Podobnie jest w ogrodach - mówi Maciej Bałabasz z Muzeum w Wilanowie.
Od kilku lat w Wilanowie trwają prace rewaloryzacyjne. Do tej pory rewaloryzacji zostało poddanych 140 tysięcy metrów kwadratowych.
- Warto wspomnieć, że ogród wschodni osobiście projektował Jan II Sobieski. Był wybitnym znawcą założeń ogrodowych tamtych lat. Tam nie ma przypadku jeśli chodzi o ogrody. Nawet róże są dopasowane do elewacji budynku - mówi gość Czwórki.
Ostatnie prace przeprowadzone przez Muzeum Pałac w Wilanowie przywróciły równowagę kultury i natury obu tych elementów. Po upływie półwiecza,od ostatnich prac, wiele roślin było w złym stanie biologicznym, a chore drzewa groziły życiu i zdrowiu turystów. Beton i asfalt uległy znacznej degradacji technicznej. Rozpoczęto szeroki program prac naprawy tego założenia.
Wszystkie prace zostały wsparte finansowo z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej – Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach programu "Ochrona przyrody i krajobrazu”. Projekt "Rewitalizacja zabytkowych ogrodów i parków w XVII-wiecznym barokowym zespole pałacowo-ogrodowym w Wilanowie” finansowany jest ze środków krajowych. W ramach tego projektu muzeum zakupiło i posadziło 180 tys. sadzonek, w tym 260 sztuk drzew i ok. 1700 sztuk krzewów.

(pj/Czwórka)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Jan III Sobieski
Czytaj także

Jan III Sobieski, zwycięzca spod Wiednia

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2024 05:45
350 lat temu, 21 maja 1674 roku, na sejmie elekcyjnym hetman wielki koronny Jan Sobieski wybrany został królem Polski. Był wybitnym dowódcą, pogromcą Tatarów i Turków, mężem pięknej Marysieńki, pisarzem, bibliofilem, erudytą i mecenasem sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan III Sobieski. Wszystkie twarze króla

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2013 14:04
Chyba w każdym miejscu w Polsce jest ulica, czy szkoła im. Jana III Sobieskiego. Są jego pomniki, jest nawet klub siatkarski Sobieski Żagań. Ale czy na pewno wiemy jakim władcą był naprawdę?
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Wiedniu stanie pomnik Jana III Sobieskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2013 17:37
Po 330 latach od Odsieczy Wiedeńskiej i trzech latach starań Bractwa Kurkowego, władze stolicy Austrii wyraziły zgodę na budowę monumentu polskiego króla.
rozwiń zwiń