Powstanie Warszawskie z konfliktem w tle

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 07:00
Piotr Zychowicz to człowiek, który zachwiał świadomością historyczną Polaków. W myśl teorii, zawartych w jego powieści "Obłęd 44" swoje koncepcje, zamiast na realiach, kierownictwo naszego podziemia oparło na złudzeniach i pobożnych życzeniach.
Audio
  • Piotr Zychowicz opowiada o Powstaniu Warszawskim i swojej książce "Obłęd '44" (4 do 4/Czwórka)
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego Foto: Eugeniusz Lokajski/Wikimedia Commons/CC

Podtytuł książki Piotra Zychowicza brzmi "Jak Polacy zrobili prezent Stalinowi wywołując powstanie". Autor uważa, że kierownictwo AK dopuściło się kolaboracji z wrogiem, nakazując wspierać oddziałom AK wkraczającą do Polski Armię Czerwoną. Powstanie Warszawskie, które stało się konsekwencją ich działań, choć bohaterskie, nie miało najmniejszych szans powodzenia.
- Ja nie mówię źle o Powstaniu Warszawskim - wyznaje w Czwórce Piotr Zychowicz. - Powstanie Warszawskie, wbrew temu, co nam się mówi nie było metafizycznym zrywem, narodową rewolucją, zrywem młodzieży, która poszła w bój bez broni, bo miała taką potrzebę serca. Powstanie Warszawskie wybuchło dlatego, że 31 lipca 1944 roku w grupie oficerów Komendy Głównej AK została podjęta decyzja o przystąpieniu 1 sierpnia do bitwy, o wydaniu bitwy Niemcom na ulicach wielomilionowego miasta. Część kierownictwa sztabu przewidywała konsekwencje tego Powstania - wyjaśnia.

Gość Czwórki zwraca uwagę na ogromne tarcia wewnątrz sztabu, nieprawdopodobnie ostre spory. Jako bohatera przywołuje pułkownika Bokszczanina, który wzywał do ostrożności. Jego polityczny adwersarz, generał Okulicki, bardzo agresywnie reagował na te słowa, mówił o braku odwagi. Zdaniem Zychowicza decyzja o Powstaniu nie była decyzją całego obozu niepodległościowego.
Autor publikacji "Obłęd '44" przekonuje, że za błędy kierownictwa AK zapłaciła Warszawa i 200 tysięcy zamordowanych.
- Dla mnie bohaterami '44 roku jest młodzież, chłopcy i dziewczęta-sanitariuszki, bez broni, którzy w imię umiłowania Ojczyzny ruszyli na czołgi wroga. To najwięksi herosi naszej historii - mówi Piotr Zychowicz. - Natomiast grupa zawodowych oficerów, która powinna była nie podejmować akcji, która nie ma szans na powodzenie, źle wykonała swoje obowiązki - dodaje.

 

W Czwórce przygotowaliśmy specjalny wydania naszych audycji by uczcić 69. rocznicę Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy do serwisu specjalnego Polskiego Radia: Powstanie Warszawskie.

Czytaj także

69. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Program obchodów

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2013 06:31
- Uroczystościami pod pomnikami Polskiego Państwa Podziemnego i Gloria Victis, dźwiękiem syren w godzinę "W" oraz złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy w miejscach upamiętniających zryw stolica uczci 1 sierpnia 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Film "Powstanie Warszawskie". Stare kroniki ożywione kolorem i dźwiękiem

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 11:52
Powstaje pierwszy na świecie film zmontowany z kronik filmowych. 90-minutowy obraz zatytułowany "Powstanie Warszawskie" jest jedynym fabularnym obrazem w całości stworzonym na podstawie materiałów dokumentalnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak dziś mówić o historii?

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2013 13:40
W 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego w "4 do 4" zastanowimy się w jaki sposób należy rozmawiać o historii.
rozwiń zwiń