Sport i alkohol to zabójcza mieszanka. Bądź aktywny bez promili

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2011 09:00
Na świecie 4 na 100 zgonów powoduje alkohol. W Europie ten odsetek jest dwukrotnie większy. Dlatego niedawno powstało Stowarzyszenie "Bez promili", które jest organizatorem pierwszej kampanii społecznej "Aktywni bez promili".
Audio
  • Jak i dlaczego warto się bawić i uprawiać sporty, nie sięgając po alkohol - rozmowa w Czwórce

– Te dane statystyczne są zatrważające, a Polska jest zdecydowanie w czołówce takich niechlubnych "nałogowych" rankingów. Dlatego poczuliśmy, że trzeba coś z tym zrobić. Tak powstała kampania "Aktywni bez promili" – opowiada Robert Smolarek, prezes stowarzyszenia.

Jest to akcja promująca społeczną odpowiedzialność w aspekcie spożywania alkoholu przez osoby aktywnie spędzające czas wolny oraz uprawiające różne dyscypliny sportowe. – W Polsce jest duże przyzwolenie nie tylko na spożywanie alkoholu, ale – co bardziej niepokoi – na łączenie tego alkoholu z aktywnością fizyczną i uprawianiem sportów – tłumaczy Smolarek.

Choć wszyscy wiemy, jakie są długofalowe skutki działania alkoholu, a o tych natychmiastowych myśli się rzadziej. – Alkohol wpływa na sam układ krwionośny, a rozszerzenie naczyń może powodować zawał przy zbyt dużym wysiłku fizycznym – opowiada Smolarek. – Poza tym po spożyciu alkoholu spada percepcja, co prowadzi do kontuzji, albo do tragicznych w skutkach wypadków.

/

Akcja "Aktywni bez promili" dotyczy na razie Warszawy, ale organizatorzy mają nadzieję zarazić zdrowym trybem życia całą Polskę. Patronatem honorowym kampanię objęła minister zdrowia Ewa Kopacz.

W ramach kampanii odbywają się m. in. warsztaty medytacyjne. – W każdą sobotę spotykamy się na plaży Big Budda Beach – zaprasza Smolarek. – Zajęcia są prowadzone przez bardzo doświadczonych trenerów. Tłumaczymy więc chętnym, dlaczego spożycie alkoholu bezpośrednio po wysiłku fizycznym, albo uprawianie sportu po wypiciu alkoholu może prowadzić do śmierci.

Więcej o kampanii dowiesz się, słuchając całej rozmowy z audycji "Pod lupą".

(Na zdj. Robert Smolarek/fot. Wojciech Kusiński)

(kd)

Czytaj także

"Pije jak Polak” wciąż obowiązuje

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2011 12:00
Raport WHO jest bezlitosny: statystyczny Polak pije ponad dwa razy więcej niż wynosi światowa średnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy odkryli gen, który odpowiada za ilość wypijanego alkoholu

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2011 16:14
Autorzy badań z londyńskiego uniwersytetu Imperial przyznają, że odkrycie otwiera nowe pole badań nad alkoholizmem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nietypowa terapia antyalkoholowa na Wiśle

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 08:13
Kilkanaście osób odbędzie bardzo nietypowy rejs po Wiśle, w ramach walki z nałogiem alkoholowym.
rozwiń zwiń