Odmów grzecznie i pozostań sobą

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2013 16:03
Jak w sposób adekwatny do sytuacji i zgodny z etykietą językową powiedzieć "nie"? Tajniki asertywności zdradzają Małgorzata Marcjanik-Dąbkowska, językoznawca i Beata Kalinowska – psychoterapeuta i psycholog.
Audio
  • O co najczęściej się kłócimy? Jak, nie raniąc drugiej osoby, pozostać wiernym sobie? Oto kilka porad
Odmów grzecznie i pozostań sobą
Foto: Glow Images/East News

– Polacy nie umieją odmawiać – twierdzi Małgorzata Marcjanik-Dąbkowska. – A jeśli już to robią, mają dwa sposoby. Albo używają słów "nie mogę" , czego nie polecają nauczyciele asertywności, albo przepraszają: "Chętnie bym to zrobił, ale…".

Tymczasem, zdaniem ekspertki, odmawiać należy stanowczo, ale jednocześnie w taki sposób, żeby nie sprawić drugiej osobie przykrości. – Dobrą metodą jest stosowanie grzecznościowych kłamstw – radzi Marcjanik-Dąbkowska. – Uprzejme wyjaśnienie, że nie mogę pójść na kawę, bo na przykład mam na ten termin zaplanowane coś innego.

Beata Kalinowska zauważa, że w mówieniu "nie" można wyróżnić trzy stopnie. – Najpierw wprost nazywamy to, czego nie chcemy. Następnie warto określić, co zrobimy, jeśli niesprzyjająca dla nas sytuacja nie ulegnie zmianie. Ostatnia fazą – jeżeli nasza zapowiedź nie poskutkowała – jest wprowadzenie tego, co zapowiedzieliśmy, w czyn – przekonuje psycholiog. – Z moich obserwacji wynika, że właściwie sformułowana odmowa może nawet przyczynić się do zbudowania relacji.

W jaki sposób? Dowiedz się więcej, słuchając nagrań z audycji  "4 do 4".

(mk)

Zobacz więcej na temat: psychologia rozmowa
Czytaj także

Jak grzecznie odmówić pożyczania?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2013 12:14
Płyty, książki, kosmetyki, zabawki - to rzeczy, które najczęściej pożyczamy. Co jednak zrobić, kiedy nie darzymy kogoś zaufaniem i nie chcemy dzielić się naszą własnością?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bez ego żyje się lżej?

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2013 14:33
- W naszych czasach ego to nadmuchany mocno koncept, który często bardziej niszczy, niż buduje. Bez ego żyje się lżej - uważa psycholog Paweł Jan Mróz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie powinni oszczędzać energię. Tak, jak koty

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2013 10:17
Dziś ludzie prowadzą życie "zza komputera". Czy przez to właśnie w sytuacjach ekstremalnych nie potrafilibyśmy poradzić sobie tak sprawnie, jak robili to nasi ojcowie i dziadowie?
rozwiń zwiń