Talaga: od czasu interwencji w Iraku Polska jest na wojnie

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2013 15:00
We Włoszech zapadły pierwsze wyroki w sprawie wysokich rangą oficerów włoskiego wywiadu, którzy porwali i oddali CIA islamskiego imama, podejrzewanego o werbowanie terrorystów. W Polsce od lat pojawią się wątek tajnych wiezień CIA, istniejących rzekomo w naszym kraju. To prowokuje do dyskusji czy państwo, w imię racji stanu, może stosować lub akceptować przemoc bez podstaw prawnych?
Audio
  • Gdzie jest granica między partyzantem a terrorystą? Dyskusja w studiu Czwórki
Paweł Łuków, Andrzej Talaga i Krzysztof Grzybowski w Czwórce
Paweł Łuków, Andrzej Talaga i Krzysztof Grzybowski w CzwórceFoto: Wojciech Kusiński/PR

 - Prawo nie jest wartością bezwzględną, tylko względną - twierdzi publicysta Andrzej Talaga - To zespół zasad, którymi kieruje się społeczeństwo i bywają takie okoliczności, kiedy te zasady nie wystarczają. W takim wypadku inicjatywę przejmuje suweren, czyli osoba lub instytucja uprawniona do podjęcia ostatecznej decyzji politycznej w państwie. Ale w ustroju demokratycznym kogoś takiego brakuje. W takiej sytuacji, raz na parę lat, zdarza się, że władze państwowe, na poziomie prezydenta lub premiera, decydują się świadomie prawo złamać. Mało tego, są służby specjalne, które mają procedurę postępowania niezgodną z prawem obowiązującym w danym kraju. I tak nie wolno nam dobijać rannych, a żołnierze służb specjalnych mogą.

Etyk Paweł Łuków dodaje: - Żyjemy w tej części świata, w której wierzy się w prawa człowieka i uważamy, że tych praw nie należy naruszać, nawet w imię najbardziej zbożnych celów. Sprawa nie jest tak prosta, że mamy oto dwa dobra, które możemy sobie zważyć i zobaczyć, które jest większe. Mamy raczej zastanowić się, w jakiego rodzaju społeczności chcemy funkcjonować i wtedy dopiero możemy się zastanowić, czy w trosce o jedno z tych dóbr możemy podważać fundamenty tej społeczności.

O granicy między partyzantem a terrorystą a także o pokojowych misjach, podczas których giną ludzie oraz o polskich wątkach w filmie "Wróg numer jeden" w studiu Czwórki dyskutowali eksperci i słuchacze. Nagranie z "4 do 4" dołączone jest do artykułu.

kul

Zobacz więcej na temat: Czwórka prawo terroryzm
Czytaj także

Nie mają prawa jazdy i nie mogą się uczyć, ale dostaną "miasto kobiet"

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2012 12:01
Czy "miasto tylko dla kobiet" w Arabii Saudyjskiej rozwiąże problem dyskryminacji płciowej? I czy łamanie praw kobiet to tylko kwestia religii?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie zaczyna się piractwo?

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2013 15:00
Polskie prawo, chroniące prawa autorskie, jest stare i nieprzystosowane do dzisiejszych czasów, jednak wciąż jest prawem obowiązującym. Czy rzeczywiście zupełnie legalnie możemy ściągać z sieci muzykę, filmy, seriale i książki?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chcesz prawo jazdy? Naucz się kodeksu drogowego ze zrozumieniem

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2013 10:30
170 zł zapłacimy za nowy egzamin na prawo jazdy. Wraz z nową ceną zaczynają obowiązywać też nowe zasady, zaś sam egzamin określany jest jako "bardziej intuicyjny". Dlaczego? Sprawdziła to ekipa "Poranka OnLine".
rozwiń zwiń