Podczas tegorocznej gali wręczenia Paszportów Polityki, czyli nagród dla młodych twórców przekraczających granice w sztuce, w kategorii Muzyka został nagrodzony Maciek Szajkowski.
W uzasadnieniu wręczenia nagrody mogliśmy usłyszeć: Nagroda za pomysły odświeżające polską tradycję w najlepszy z możliwych sposobów. Za wyjątkowe łączenie energii muzycznej i ambicji muzykologicznej oraz za odnalezienie poprzez działania zespołu R.U.T.A. ilustracji współczesnych problemów w historycznych tekstach .
W trakcie gali Maciej Szajkowski wygłosił swój apel do polityków, by nie dusili polskiej kultury dodatkowymi podatkami i umożliwili swobodne wypowiadanie się językiem sztuki.
- Apeluje, żeby ludzie, którzy tworzą tutaj sztukę, muzykę, wszelkie dziedziny kultury, nie byli pociągani przez prokuratorów, nie byli stawiani przed sądami za swoje dzieła, mam nadzieję, że R.U.T.A w tym sporze o oblicze kultury w Polsce pokazując tak radykalne stanowisko wstrząśnie trochę politykierami i obudzi sumienia - mówił lider projektu
Maciej Szajkowski nie zamierza poprzestać na wyśpiewaniu chłopskich pieśni buntu z Polski i w najbliższym czasie zamierza nagrać ludowe pieśni gniewu z terenów Ukrainy i Rosji, o czym opowiadał w rozmowie z Katarzyną Kornet (dźwięk w boksie "Posłuchaj" ).
Fanów i tych, którzy jeszcze nie wiedzą o co chodzi w ostatnim muzycznym projekcie naszego dziennikarza gorąco zapraszamy w najbliższą sobotę do słuchania audycji "Ministerstwo Dźwięku". Po godzinie 18 będziecie mogli usłyszeć koncert Maćka w ramach projektu R.U.T.A. - "GORE - Pieśni buntu i niedoli XVI-XX wieku" [przeczytaj więcej o koncercie ].
W każdą niedzielę po godzinie 22. w audycji "Folk Off" dzięki Maćkowi Szajkowskiemu możemy zapoznać się z najnowszymi trendami w tym gatunku i posłuchać wywiadów z artystami związanymi z folkiem. Czuły na reakcje słuchaczy, doświadczenia z radia przenosi na grunt muzyczny, a to, że sam jest twórcą, powoduje, że jego audycje są bardzo cenione przez radiowe audytorium. Być może właśnie ta interakcja spowodowała powstanie unikatowego wydawnictwa projektu R.U.T.A. - "GORE - Pieśni buntu i niedoli XVI-XX wieku", dzięki któremu Maciek znalazł się wśród nominowanych.