Groza od zawsze pociągała ludzi, bo odnosiła się do ich pierwotnych lęków prof. Barbara Giza
Horror cieszy się dużą popularnością zarówno wśród czytelników, jak i fanów kina. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że w każdym z nas istnieje pierwotna potrzeba strachu. Gatunek ten nie jest jednak "wynalazkiem" współczesnej kultury. - Samo słowo "horror" jest o wiele młodsze niż "Makbet", ale w dramacie Szekspira możemy odnaleźć wiele elementów charakterystycznych dla tej formy - mówi prof. Barbara Giza.
Czym straszy "Makbet"?
Poradnik maturzysty. Jak czytać "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego?
Dobry horror, żeby przestraszyć, musi przede wszystkim kształtować i wzmacniać doznania zmysłowe. Dlatego Szekspir, opisując miejsce akcji w "Makbecie" podkreśla efekty dźwiękowe i wizualne. - Do tego dochodzi ujawnianie granic możliwości poznawczych człowieka wobec ogromu świata i wobec zjawisk, których nie da się ogarnąć rozumem - tłumaczy rozmówczyni Agaty Nowotnik.
Żeby widz chciał oglądać sztukę, film albo przeczytać do końca książkę, musi wciągnąć się w fabułę, już na samym jej początku. I właśnie dlatego Szekspir już w pierwszej scenie dramatu kształtuje akcję na wzór rozrastającego się koszmaru. - Konstrukcja "Makbeta" jest w zasadzie pełną realizacją założeń gatunkowych horroru - podkreśla wykładowca Uniwersytetu SWPS.
Bohaterowie zamknięci w kole zbrodni
Poradnik maturzysty. "Sklepy cynamonowe" - w labiryncie podświadomości
W warstwie fabularnej "Makbet" opowiada historię księcia, który uwierzył w swoją siłę i wyjątkowość oraz w to, że sam zapanuje nad własnym losem, jeżeli tylko uchwyci go w swoje ręce. Opisuje także dramat jego żony, która ze spokojnej, choć ambitnej kobiety zmienia się w nieczułą zbrodniarkę. Bohaterowie - wraz z rozwojem akcji - stają się coraz bardziej demoniczni i bezwzględni. Popełniając morderstwo, Makbetowie sami naznaczają swoje życie koszmarem i osobiście tworzą swój horror. - Dzieło Szekspira to wielka rozprawa o ludzkim charakterze - ocenia Barbara Giza. - Mamy tu do czynienia z bardzo skomplikowaną historią psychologiczną. Z jednej strony Makbet zostaje wplątany w intrygę wiedźm, z drugiej - ciągle ma wybór. Poznajemy go jako człowieka z gruntu dobrego, w którym na skutek przewrotnej sugestii włącza się mechanizm prowadzący do tragedii - dodaje.
Niebagatelną rolę w "Makbecie" odgrywa także jedna z najważniejszych kobiet w twórczości Szekspira - Lady Makbet, która dopełnia proroctwo i namawia Makbeta do zbrodni. "Makbet" to najkrótsza z tragedii Szekspira, z najprostszym przesłaniem: nie zabijaj.
***
Tytuł audycji: Sobotologia
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Agata Nowotnik
Data emisji: 28.03.2020
Godzina emisji: 10.05