Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?
Nie zawsze, żeby nasz kot dobrze się bawił musimy kupować dla niego zabawki w sklepie. Możemy je wykonać sami i wykorzystać praktycznie wszystko, co jest dostępne w domu. Choćby zwykłe pudełko, które może być dla kotów świetną kocią kryjówką i punktem obserwacyjnym. - Koty mogą korzystać z niego, kiedy chcą. Mogą ukryć się podczas polowania - mówi Paulina Łapińska kocia behawiorystka. - Ja bym bardziej szła w zabawki, które pomagają kotom realizować ich instynkt łowiecki i wpływają na ich rozwój intelektualny.
04:33 Czwórka/Sobotologia - zabawki dla kotów 20.02.2021.mp3 W audycji behawiorystka Paulina Łapińska podpowiada, jak zrobić zabawki dla swojego kota (Sobotologia/Czwórka)
Do takich zabawek należą między innymi wędki. Taka zabawka jest wyjątkowo prosta w przygotowaniu. Trzeba tylko się zastanowić, który rodzaj wędki będzie atrakcyjniejszy dla naszego kociaka - wędka "górna, czy "dolna".
Jak pies z kotem. Za co pokochaliśmy te zwierzęta?
Czytaj także:
W tym celu możemy wykorzystać kijek od starej wędki, lub patyk przyniesiony z podwórka. W wędce "górnej" możemy przymocować, coś, co udaje ptaka, czyli np. papierki po cukierkach, piórka, lub małe dzwoneczki. Przy "dolnej" wędce, do patyczka możemy przymocować sznurówkę, lub smycz z konferencji, a na końcu doczepić, coś co będzie przypominało ofiarę.
- Może być to korek po winie, lub szpulka po taśmie klejącej. Czyli takie rzeczy jakie mamy w domu - wyjaśnia Paulina Łapińska. - Nie musi to być bardzo estetyczne, bo dla kota estetyka nie jest ważna. Taka zabawa to dla naszego pupila, nie tylko przyjemność, w ten sposób możemy go pobudzić intelektualnie, co pozytywnie wpływa na jego psychikę.
Czytaj także:
Możemy też stosować zabawki węchowe, a takie najprostsze, które zachęcą kota do dalszej eksploracji, to rolka po papierze toaletowym, do której włożymy smaczek. - Kot go wyniucha i będzie go próbował wyciągnąć łapką - mówi rozmówczyni Agaty Nowotnik. - Możemy też użyć piłeczki zrobionej z czegokolwiek, może być to kulka papieru, papierek po cukierku, bibuła, lub włóczka.
Najlepiej, żeby inicjować zabawę i nie zostawiać kota samego z piłeczką, tylko ją podrzucać, wtedy kot widzi, że zabawka się rusza i ucieka. Też bardzo się cieszy z tego, że ta zabawa jest wspólna, bo koty, odczuwają i rozumieją to, że ich opiekun poświęcam im czas i że ten czas jest wspólnie spędzany. Taka interakcja wpływa bardzo pozytywnie na ludzko - kocią przyjaźń.
***
Tytuł audycji: Sobotologia
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Materiał przygotowała: Agata Nowotnik
Data emisji: 20.02.2021
Godzina emisji: 10:42
aw