Każda rekonstrukcja ma pewne punkty wspólne. Zaczyna się od nauki scenariusza, a pierwsze próby odbywają się jeszcze bez rekwizytów. - Spotykamy się w cywilnych ubraniach, w gronie dowódców grup, i analizujemy kolejne punkty scenariusza - mówi Krzysztof Zawidzki z grupy rekonstrukcyjno-filmowej GRF Bemowo. - Zwracamy uwagę m.in. na kwestie bezpieczeństwa, a potem wdrażamy resztę uczestników.
06:19 [CZWORKA]Sobotologia 15 sierpień 2020 grupa rekonstrukcyjna.mp3 Rekonstrukcje historyczne - "żywe lekcje" czy "zabawa w historię"? (Sobotologia/Czwórka)
W każdej rekonstrukcji jedną z najważniejszych ról pełni narrator, który opowiada o danym widowisku. - Moim konikiem są inscenizacje Powstania Warszawskiego. Podczas ostatnich obchodów rocznicy Powstania staraliśmy się przedstawić życie ulicy warszawskiej tuż przed wybuchem zrywu, euforię pierwszych dni, potem wejście Niemców i pacyfikację ludności - opowiada gość Czwórki. - To, co robimy, to w pewnym sensie sztuka ulicy. Teatr ulicy - dodaje.
Zobacz także:
Rekonstruktorzy historyczni przygotowują także specjalne widowisko z okazji rocznicy Bitwy Warszawskiej. - Wykorzystujemy w nim m.in. sprzęt pancerny i czołg Renault FT 1917, a żołnierze występują w pełnym umundurowaniu - mówi Jan Nałęcz, koordynator grup rekonstrukcyjnych pieszych i sprzętu jeżdżącego w widowisku "1920 Wdzięczni Bohaterom". Odbędzie się ono na Stadionie Narodowym. Cała aranżacja zajmie ponad 10 tys. m kw. powierzchni, a w widowisku weźmie udział kilkudziesięciu artystów, kilkuset rekonstruktorów przebranych za żołnierzy z 1920 r., dziesiątki koni i historycznych pojazdów.
Budowa scenografii - 1920. Wdzięczni Bohaterom / PGE Narodowy
Uczestnik rekonstrukcji jest jak aktor-amator, gladiator i kaskader, bo każda rekonstrukcja łączy w sobie wiele elementów. - Walki ćwiczą głównie kaskaderzy, natomiast my zajmujemy się przede wszystkim obsługą broni - tłumaczy Nałęcz.
Bitwa Warszawska 1920 - serwis specjalny >>>
Polacy od ponad dekady chętnie uczestniczą w historycznych rekonstrukcjach - jako ich twórcy i widzowie. Wielu z nich przyznaje, że swoje hobby traktują jak żywe lekcje historii. W tym roku pandemia pokrzyżowała plany organizatorom takich widowisk - Bitwa pod Grunwaldem nie odbyła się, natomiast Bitwa Warszawska odbyła się w zmienionej formie.
***
Tytuł audycji: Sobotologia
Prowadzi: Patryk Kuniszewicz
Data emisji: 15.08.2020
Godzina emisji: 09:15