- Prowadzę spacery dla zwiedzających, opowiadam o różnych zwierzętach, ich szczególnych cechach charakteru. Specjalizuję się w gorylach i szympansach, wiec mogę mówić o nich godzinami - opowiadała wolontariuszka Katarzyna Królik. - Jedną z moich ulubionych form wolontariatu jest pilnowanie, by ludzie zachowywali się w stosunku do zwierząt z należytym szacunkiem, by nie pukali w szyby, nie dokarmiali zwierząt.
Wolontariusze mają także inne możliwości. - Można pracować w centrum rehabilitacji dzikich zwierząt, być fotografem, grafikiem, prowadzić warsztaty dla najmłodszych - mówiła Katarzyna Królik. - Zdarzają się także spacery dla osób niewidomych i niedowidzących.
Sprawdź także:
Ci, którzy chcą zostać wolontariuszami w stołecznym zoo powinni mieć ukończone 18 lat, i po prostu kochać zwierzaki. - W czasie pandemii nie mogliśmy odwiedzać zwierząt, gdy potem wróciłam do nich, pokazywały mi, że mnie pamiętają - wspominała Katarzyna Królik.
04:07 _PR4_AAC 2023_04_22-11-47-13 (1).mp3 Wolontariat w ogrodzie zoologicznym - dlaczego warto to zrobić? (Pasjonauci/Czwórka)
W pracy wolontariusza najbardziej wymagająca jest praca z osobami, które nie zawsze wiedzą, jak należy prawidłowo zachowywać się ogrodzie zoologicznym. - Miałam dwie takie sytuacje, w których ostatecznie wraz z ochroniarzami musieliśmy wyprosić tych państwa z terenu ogrodu - wspominała Katarzyna Królik. Do najtrudniejszych momentów należy jednak utrata zwierzęcia. - Jako wolontariusze przywiązujemy się do naszych podopiecznych, dlatego odejście każdego z nich jest potworną stratą - tłumaczyła.
***
Tytuł audycji: Pasjonauci
Prowadzi: Adam Smolarek
Materiał przygotował: Michał Daniluk
Data emisji: 22.04.2023
Godzina emisji: 10.45
kd