Camino Portugues. "Celem wędrówki jest sama droga"

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2023 12:00
- Czym jest Camino? To droga, którą po prostu trzeba przeżyć - mówi Anna Obrycka. Podróżniczka miała okazję doświadczyć fenomenu Camino Portugues. Szlak Portugalski to druga pod względem popularności trasa prowadząca z Porto do Santiago de Compostela.
Camino Portugues to sieć dróg pieszych i rowerowych, zbiegających się przy grobie św. Jakuba Starszego - jednego z dwunastu Apostołów Chrystusa w Santiago de Compostela w północnej Hiszpanii.
Camino Portugues to sieć dróg pieszych i rowerowych, zbiegających się przy grobie św. Jakuba Starszego - jednego z dwunastu Apostołów Chrystusa w Santiago de Compostela w północnej Hiszpanii.Foto: Cristian Ispas/Shutterstock.com
  • Pierwszą wytyczoną drogą świętego Jakuba była Camino Primitivo, a najpopularniejszym jej wariantem od lat jest Camino Frances - szlak, który biegnie przez północną Hiszpanię.
  • Camino Portugues jest drugim najczęściej uczęszczanym szlakiem do Santiago de Compostela. Ta trasa cieszy się szczególnym zainteresowaniem pielgrzymów z Polski.  
  • Szlak zaczyna się w Faro, biegnie przez Lizbonę, Porto i Vigo, a kończy przy Katedrze w Santiago de Compostela.
  • Na Camino każdy znajdzie coś dla siebie. - To droga indywidualna dla wszystkich ludzi z całego świata - przekonuje podróżniczka Anna Obrycka.

Podróż, która dyscyplinuje życie

Szlak zaczyna się w Faro, biegnie przez Lizbonę, Porto i Vigo, a kończy przy katedrze w Santiago de Compostela, która według tradycji jest miejscem spoczynku św. Jakuba Większego, jednego z dwunastu apostołów, uczniów Jezusa Chrystusa. - Do Santiago prowadzi wiele dróg, nie tylko przez Hiszpanię, ale też przez Portugalię. Droga św. Jakuba wiedzie nawet przez Polskę. To szlaki wytyczane przez ludzi, którzy wyruszali w podróż ze swojego domu, a potem ich śladem szli inni pielgrzymi - wyjaśnia gość Czwórki. - Dziś na szlaku można spotkać osoby różnych wierzeń i narodowości. Ja poznałam chłopaka z Brazylii, który na Camino był już trzeci raz. Jechał rowerem przez 2,5 miesiąca z Węgier i przyznał mi się, że ta podróż pozwala mu się dyscyplinować na co dzień. 

Posłuchaj
17:16 CZWÓRKA Pasjonauci - camino 05.08.2023.mp3 O fenomenie drogi Camino Portugues opowiada Ania Obrycka (Pasjonauci/Czwórka)

Droga św. jakuba - który szlak wybrać?

Wybierając się na Camino samodzielnie decyduje się zarówno o wyborze miejsca startu, jak i długości trasy oraz liczbie kilometrów pokonywanych każdego dnia. Ania Obrycka wybrała fragment Camino Portugues, który wynosi 101 km i prowadzi przez Galicję. - Przed podjęciem decyzji warto zapoznać się, jak wygląda dany szlak, zwłaszcza w sezonie, w którym chcemy go przejść. Jedne są mniej, inne bardziej wymagające - podpowiada rozmówczyni Martyny Matwiejuk. - Z moją towarzyszką podróży Eweliną zdecydowałyśmy się na odcinek południowy. Odpowiadały nam warunki pogodowe, czasowe oraz kondycyjne. Wyruszyłyśmy jesienią, zaczęłyśmy w Vigo i wędrowałyśmy przez pięć dni robiąc od 20 do 35 km. dziennie.  


Znak na szlaku pielgrzymkowym do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii Znak na szlaku pielgrzymkowym do katedry w Santiago de Compostela w Hiszpanii

"Podążaj za muszelkami"

Szlak jest specjalnie oznakowany i, jak uspokaja Anna Obrycka, nie jest łatwo się na nim zgubić. - Znakiem rozpoznawczym są muszle św. Jakuba. Widnieją one na drogowskazach, noszą je także pielgrzymi na plecakach. Oprócz muszli, znakiem, który prowadzi pielgrzymów, jest żółta strzałka oraz betonowe słupki, na których znajdują się informacje, ile kilometrów zostało nam jeszcze do przebycia - wyjaśnia. - Kiedy jest się na początku drogi, często marzy się, żeby jak najszybciej ją pokonać. A potem, kiedy Santiago jest coraz bliżej, chciało by się ten szlak wydłużyć.  

Zobacz też:

"Droga jest najważniejsza"

Oficjalnie celem podróży jest Santiago de Compostela. Ale tak naprawdę na samym końcu wyprawy jest wielka radość. - Ludzie spotykają się na placu przed Katedrą. Niektórzy szli razem, inni mijali się w drodze. To czas radości, ale i zadumy. Wdzięczności i osobistego przeżywania dotarcia do celu - opowiada podróżniczka. - Bo w tym przypadku chodzi nie tylko, by dotrzeć do do katedry, celem wyprawy jest samo bycie w drodze.  

Posłuchaj też: Pielgrzymowanie - wędrówka drogą do siebie i do innych >>>

Portugalskie camino prowadzi przez winnice, urocze miasteczka, pola kukurydzy, czasami lasy, wzniesienia czy niewielkie góry. Dotknąć tu można wiejskiego życia i dzikiej przyrody. - Musimy się nastawić na to, że każdy dzień wędrówki przyniesie nam piękne widoki i nowe doświadczenia, a najlepiej obrazuje to film "Droga życia" w reż. Emilio Esteveza. Dla mnie ta podróż to był czas rozmów, wspierania się, rozumienia bez słów i tworzenia wspomnień. Bo na drodze św. Jakuba równowagę odnajduje się w relacji z drugim człowiekiem - dodaje Anna Obrycka. 

The Way / Droga życia / Official Trailer (2010) HD / AMBI Distribution

***

Tytuł audycji: Pasjonauci

Prowadzi: Martyna Matwiejuk

Gość: Ania Obrycka

Data emisji: 05.08.2023

Godzina emisji: 10.15

kul/ans

Czytaj także

Kulinarne podróże. Z barszczem, warenikami i syrnikami przez Ukrainę

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 14:34
"Nie ma barszczu, nie ma jedzenia", mówi jedno z ukraińskich przysłów. W Czwórce odwiedzamy więc tamtejsze legendarne restauracje i lokalne, klimatyczne knajpki, by skosztować tradycyjnych przysmaków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saranda. "W Albanii znajdziesz wrota do starożytności"

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2022 13:50
Położona między Morzem Jońskim a Adriatyckim, przyciąga słońcem, egzotyczną roślinnością i zabytkami. - Saranda to najbardziej turystyczne miejsce w jednym z najmniej turystycznych krajów w Europie - opowiada podróżniczka Martyna Matwiejuk. 
rozwiń zwiń