Na wystawie prezentujemy także obiekty mówiące o łakomstwie. Na przykład czekoladki Doroty Podlaskiej Stefania Ambroziak
Na wystawie "Sztuka od kuchni" zobaczymy 200 niezwykłych obiektów związanych z tematem kuchni i kulturą stołu. - Ta ekspozycja ma dwa filary. Z jednej strony są to przedmioty, które znajdują się w kuchni, z drugiej - widoki na to, co w kuchni, czyli na przykład martwe natury - opowiada Michał Bolko.
Jak podkreślają goście audycji - jedzenie pobudza zmysły, bywa symbolem albo wspomnieniem dzieciństwa. Dlatego tak wielu artystów stawia je często w centrum swojej twórczości. "Kuchenne" eksperymenty ma na swoim koncie Aleksandra Jachtoma - jedna z najbardziej znanych współczesnych artystek, która zaprojektowała zestawy rzeźbiarskie z łyżkami i wałkami. Z kolei Andrzej Partum, nazywany pierwszym polskim artystą krytycznym, wykonał wagę kuchenną.
Nasza wystawa pozwala także prześledzić zmianę wizerunku producentów żywności, którzy podjęli się współpracy z artystami takimi Salvador Dali czy Zofia Stryjeńska Michał Bolko
Wyjątkowość wystawy w Desie polega także na tym, że eksponaty są dostępne dla publiczności. Jak smakowałby obiad, gdybyśmy mieli okazję zjeść go na talerzu wykonanym dla prezydenta Mościckiego? Czy espresso z filiżanki od Tiffany’ego nabiera głębi smaku? zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Tytuł audycji: Sztuka jedzenia
Prowadzi: Beata Kwiatkowska
Goście: Stefania Ambroziak, Michał Bolko (Desa Unicum Warszawa)
Data emisji: 15.09.2019
Godzina emisji: 13.15
kul