Łukasz Gaweł Wyspiański projektował meble, zajmował się typografią, zrewolucjonizował polski teatr. Wymykał się schematom, przez co do dziś intryguje
Ulica Floriańska, kościół Mariacki, Muzeum Narodowe, kościół Franciszkanów, Dom Towarzystwa Lekarskiego, Skałka - to miejsca, w których do dzisiaj można oglądać zrealizowane projekty twórcy "Wesela". - Żeby polubić Wyspiańskiego, zacząłbym nie od lektury jego tekstów, tylko od zapoznania się z jego twórczością plastyczną. Portrety, które malował, zachwycają, pastele dowodzą geniuszu, a "Zimowy widok Kopca Kościuszki", który od listopada będzie można oglądać w naszym muzeum, zapiera dech w piersiach - przekonuje dyrektor ds. strategii, rozwoju i komunikacji Muzeum Narodowego.
"Wesele" pełne złośliwości. O dramacie Stanisława Wyspiańskiego
Filip Skowron z Działu Edukacji opowiada natomiast o organizowanych przez muzeum "Spacerach szlakiem Wyspiańskiego", podczas których można dowiedzieć się m.in. tego, do jakiego miejsca artysta złośliwie zaprojektował niewygodne meble i jakie wielkie dzieło Wyspiańskiego powstało tylko w połowie, bo później pokłócił się z zamawiającymi. - Ta wyprawa pozwala przenieść się w czasie do Młodej Polski i spojrzeć na Kraków oczami wielkiego indywidualisty - tłumaczy.
W audycji odwiedzamy też dom, w którym urodził się Wyspiański, sprawdzamy, co w prezencie ślubnym dał małżeństwu Żeleńskich oraz czym zapisał się w historii Teatru im. Juliusza Słowackiego.
***
Tytuł audycji: Hotspot
Prowadzi: Mateusz Kulik
Data emisji: 2.09.2017
Godzina emisji: 16.14
kul/mc