Sylwester we wrześniu lub marcu? Czemu nie!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 18:00
Co by było, gdyby koniec roku przypadał innego dnia niż 31 grudnia? Jak wtedy moglibyśmy nazwać tę noc, jeśli nie Sylwestrem?
Obrót Ziemi wokół Słońca trwa 365 dni i 6 godzin, ale data przyjmowana za początek nowego roku to całkowicie umowna kwestia
Obrót Ziemi wokół Słońca trwa 365 dni i 6 godzin, ale data przyjmowana za początek nowego roku to całkowicie umowna kwestiaFoto: Pixabay (Domena publiczna)

Ludzkość od najdawniejszych czasów świętowała początek nowego roku. Kalendarz oparty na roku słonecznym, czyli okresie, w którym Ziemia obiega Słońce, znano już w starożytnej Mezopotamii i Egipcie. Za początek roku Egipcjanie uznawali 21 września, gdy na niebie pojawiała się czczona przez nich gwiazda Syriusz. W innych kulturach za początek roku uznawano zwykle wiosenne zrównanie dnia z nocą, gdy natura budzi się do życia.

Z datą 1 stycznia wiązało się natomiast w starożytnym Rzymie od II w p.n.e. pewne ważne wydarzenie - wówczas obejmowali władzę konsulowie, najważniejsi urzędnicy republiki.

Jak wyglądałoby świętowanie Nowego Roku, gdyby rozpoczynał się on w zupełnie innym czasie, niż obecnie przyjęty? Czekamy na nowe nazwy i daty oczywiście kończące stary i rozpoczynający nowy rok.

***

Na "Co by było gdyby" zapraszamy w środę (30.12) w godz. 18.00-19.00. Audycję prowadzi Katarzyna Węsierska.

mg

Czytaj także

Izabela Kastylijska - kobieta, która zapoczątkowała globalizację

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2014 12:00
Izabela Kastylijska to panująca w XV w. hiszpańska królowa, o której mało mówi się w polskich szkołach. Zafascynowana była morzem - jak jej się zdawało - pełnym potworów. To dzięki niej Krzysztof Kolumb wypłynął, by dowiedzieć się, co jest po drugiej stronie oceanu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sylwester i Nowy Rok w Czwórce. Będzie się działo!

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2015 09:40
W szaloną sylwestrową noc zaserwujemy Wam mnóstwo dobrej muzyki. W naszym miksie każdy znajdzie coś dla siebie!
rozwiń zwiń