- Gdy wyjedziemy ze stolicy i miniemy Kanał Panamski możemy dotrzeć do prawdziwej dżungli, w niej swoje tradycje, w niewielkich wioskach kultywują panamscy Indianie - opowiada Przemysław Goławski. - Na Światowych Dniach Młodzieży 2019 zaplanowano osobne, kilkudniowe spotkanie, właśnie dla rdzennej ludności z różnych części świata - dodaje.
Młodzież ma spotkać się na zachodzie Panamy, w rejonie zamieszkałym przez Indian z plemienia Ngöbe, który od początku XVII wieku byli ewangelizowani przez europejskich misjonarzy. Dziś w większości są katolikami.
- Te spotkania to odpowiedź na słowa papieża Franciszka, który apelował, by być wdzięcznym za historię naszych ludów mężnie stawiających czoła wyzwaniom, które nas otaczają - podkreśla Przemysław Goławski.
Symbolami tego spotkania jest krzyż, jako symbol chrześcijaństwa, chata kryta strzechą, która obrazuje jedność wspólnoty, kakao i kukurydza, czyli święte płody dla wielu ludów środkowoamerykańskich oraz kameleon, który przypomina szacunek do stworzenia w całej jego różnorodności.
Kierunek Panama. Dialog starszych i młodszych
ZOBACZ WIĘCEJ Kierunek: Panama. Co słychać na pokładzie Daru Młodzieży? >>>
W "Kierunku: Panama" też garść informacji o uczestnikach Światowych Dni Młodzieży 2019? Czy piętnastolatkowie też są zaproszeni? Co zrobić by pojechać do Panamy będąc niepełnoletnim? O tym m.in. w naszym materiale.
***
Tytuł audycji: Kierunek: Panama
Prowadzi: Przemysław Goławski
Data emisji: 3.11.2018
Godzina emisji: 7.27
pj/kd