Nasze manie i obsesje, czyli kiedy nie jesteśmy normalni

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2011 12:00
Czy kupowanie torebek może być obsesją? Czy ciągłe sprzątanie to mania? Na te i inne pytania odpowiedź w Bed and Breakfast w Czwórce.
Audio

Gościem audycji była Magdalena Siembab, psycholog, psychoterapeuta, wykładowca Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. Dziennikarze Czwórki, Agnieszka Furtak i Raf Uzar starali się z jej pomocą ustalić, gdzie leży granica normalości.

- Tak naprawdę obsesja to część zaburzenia obsesyjno-kompulsyjnego, które należy do grupy nerwic. To natrętna myśl na jakiś temat, która wcale nie jest przyjemna – dlatego daleko jej od żywego zainteresowania - wyjaśniała psycholog. W rozumieniu klinicznym, manie i obsesje to dwa różne zaburzenia. Obsesje związane są ze stresem i nerwami, natomiast manie dotyczą zmian nastroju.

Dane statystyczne pokazują, że około 80% zdrowych osób miewa objawy o charakterze natręctw. - Zdarzają nam się mało nasilone natręctwa, bardziej nawyki. Jesteśmy wychowywani w przekonaniu, że pewne rytuały nas uspokajają.


Czy manie i obsesje zależą od kraju lub kultury? Jakie zachowania mogą świadczyć o zaburzeniach? By dowiedzieć się więcej posłuchaj całej audycji, klikając w boksie "Posłuchaj", w ramce po prawej stronie artykułu.

pg

Zobacz więcej na temat: boks psychologia zdrowie
Czytaj także

Muzyka na receptę

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2010 10:35
Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje - może złagodzić również ból fizyczny i pomóc w leczeniu depresji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wdech-wydech-wdech

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2010 13:13
Każdy wdech dostarcza nam energii, a każdy wydech usuwa toksyny z naszego organizmu. Oddech pełni nie tylko funkcję życiową, lecz i terapeutyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryby na depresję

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2011 12:19
- Osoby najciężej dotknięte depresją wcale nie są smutne - twierdzi prof. Łukasz Święcicki z Instytutu Psychiatrii i Neurologii.
rozwiń zwiń