Kraje emigracyjne wczoraj i dziś

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2011 12:55
Liczba powodów, które skłaniają do wyjazdu z kraju pozostaje raczej niezmienna. Najczęściej są one związane z kiepską sytuacja ekonomiczną i polityczną. Jednak kraje, do których zwykli emigrować Polacy zmieniają się jak w kalejdoskopie.
Audio

Jak się okazuje, poza granicami Polski mieszka między 14 a 17 milionów Polaków. – To blisko 40 proc. Polaków przebywających na terenie ojczyzny – zauważa Marta Hoppe, dziennikarka Czwórki. Tak wielka liczba emigrantów związana jest z wyjazdami, które miały miejsce zarówno kilkadziesiąt lat temu, jak i w niedalekiej przeszłości.

Krajem, w którym mieszka najwięcej polskiej emigracji są Stany Zjednoczone. Na dalszych miejscach plasują się: Niemcy, Brazylia, Francja, Kanada, Białoruś, Ukraina, Litwa… i dopiero gdzieś dalej Wielka Brytania.

– W tych zestawieniach brane są pod uwagę emigracje, które zaczęły się jeszcze przed wojną i dotyczą Polaków mieszkających poza granicami kraju z dziada pradziada – tłumaczy Marta Hoppe.

 W obecnych czasach ludzi chętniej emigrują do Wielkiej Brytanii czy Irlandii niż do Stanów Zjednoczonych, więc można spodziewać, że liczba polskich emigrantów będzie tam rosnąć.

Więcej o krajach, do których emigrują najczęściej Polacy, a także o tęsknocie za polskich jedzeniem dowiesz się słuchając rozmowy z Martą Hoppe.

Posłuchaj także rozmowy z Eddie’m Branniganem z Ambasady Irlandii w Polsce.

ap

Czytaj także

Polski szok po powrocie z emigracji

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 15:32
- Tam życie było proste. Wszyscy wyznawali wspólne wartości i przychodziło to bardzo naturalnie. Tutaj tak nie jest – mówi Sara Fruga, która za granicą spędziła osiem lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sto tysięcy polskich eurosierot

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2011 10:21
W Polsce niebezpiecznie wzrasta liczba dzieci pozostawionych przez emigrujących zarobkowo rodziców. Brak opieki sprawia, że wiele tych eurosierot zaczyna wpadać w poważne kłopoty.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lepsza przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2011 14:06
W Polsce są rejony, w których dzieci od lat zostają pod opieką dziadków, a rodzice pracują za granicą. Ciągle uważa się, że taka rozłąka nie wyrządza wiele szkód, a jest konieczna. Czy aby na pewno?
rozwiń zwiń