Narodowe Archiwum Cyfrowe: kopalnia wiedzy i... tajemnic

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2013 18:00
15 mln zdjęć, 30 tys. nagrań dźwiękowych i ok. 3 tys. filmów, m.in. historia saturatorów, życie polskich żołnierzy po II wojnie światowej, fotografie artystów, kompozytorów i malarzy z początku ubiegłego stulecia - to wszystko mieści się w magazynach Narodowego Archiwum Cyfrowego.
Audio
  • Narodowe Archiwum Cyfrowe - kopalnia wiedzy i... tajemnic (Co was kręci/Czwórka)
Podwieczorek przy mikrofonie - nagranie audycji.
"Podwieczorek przy mikrofonie" - nagranie audycji. Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Narodowe Archiwum Cyfrowe rozpoczęło działalność w 2008 r. i znajduje się w Warszawie, ale tak naprawdę jego zbiory otwarte są dla każdego, kto ma dostęp do internetu. To ogromna baza zdjęć, dokumentów, nagrań audio i filmów. - Część zbiorów została już zdigitalizowana, między innymi 180 tys. zdjęć – opowiada Bartłomiej Kuczyński, kierownik Działu Udostępniania Zbiorów.

Najstarsze zdjęcia, znajdujące się w archiwum datowane są na lata 40. XIX w. – W naszych zbiorach znajduje się także zrobiony we Florencji w 1859 r. portret Marii Widzińskiej, niedoszłej żony Fryderyka Chopina – mówi Kuczyński.

Posłuchaj, jakie tajemnice kryje Archiwum Polskiego Radia

To, co znaleźć można w archiwum, dotyczy jednak nie tylko sztuki. – To całe spektrum życia, począwszy od niezwykłych fotografii przyrody, przez sport, architekturę miast sprzed dziesiątek lat, aż po... modę – mówi Kuczyński. – W NAC-u znajduje się także ok. 2 mln fotografii m.in. z Wojskowej Agencji Fotograficznej. Wykonane zostały po wojnie i dokumentują nie tylko działania wojskowe, ale także życie żołnierzy.

Część tych zbiorów połączona jest z archiwami Polskiego Radia. – Mamy bardzo dużo nagrań, są w naszych zbiorach audycje przedwojenne – opowiada Kuczyński. – A także ogromny zbiór Radia Wolna Europa, i mnóstwo różnych piosenek.

Czytaj także: W archiwum Polskiego Radia są miliony nagrań - my udostępniamy je światu

Z każdym dniem liczba zapisanych cyfrowo plików rośnie. Każdy więc, kto ma do przygotowania prezentację na studia, kto chce odnaleźć swoich przodków, albo sprawdzić, czy w którymś mieście przed II wojną światową mieszkali jego dziadkowie bądź pradziadkowie, może zajrzeć do Archiwum i zdobyć potrzebne informacje. Z Narodowego Archiwum cyfrowego korzystają nie tylko studenci, ale także m.in. genealodzy, poszukujący informacji, czy po prostu ciekawscy. Jak ściągnąć zdjęcia, w jaki sposób można je wykorzystać? Dowiedz się więcej o Narodowym Archiwum Cyfrowym, słuchając nagrania audycji "Co was kręci" w Czwórce.

(kd)

Zobacz więcej na temat: archiwum Czwórka RWE
Czytaj także

Posłuchaj relacji z pierwszych misji kosmicznych na świecie

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2012 09:00
O kosmosie ostatnio sporo się mówi, głównie ze względu na misję łazika Curiosity. To nie są jednak pierwsze próby podbicia sfery pozaziemskiej. O każdej z tych poprzednich informowało Polskie Radio. Czwórka zagląda do jego archiwów. Oto fragmenty kultowych audycji, dzięki którym Polacy na bieżąco niemal mogli śledzić zdobywanie kosmosu przez człowieka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archiwum Polskiego Radia. Historia legendarnych polskich ciągników

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2013 19:30
Zakłady mechaniczne Ursus powstały pod koniec XIX wieku. Niewielu wie, że na początku produkowały silniki, eksportowane głównie do carskiej Rosji i samochody wojskowe. Najbardziej znane jednak są z produkcji ciągników. W Czwórce przenosimy się do lat 70. i 80., gdy dla tej fabryki nadszedł czas zmian.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak powstawał legendarny "Romet"? Posłuchaj archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 10:38
Zakłady Rowerowe w Bydgoszczy istnieją od 1948 roku i produkowały m.in. jednoślady marki "Romet". – Robotnikom dano tu naprawdę doskonały warsztat pracy – mówił jeden z pracowników reporterowi Polskiego Radia w 1958 roku. Posłuchaj unikatowych nagrań z naszego archiwum.
rozwiń zwiń