Jak powstawał legendarny "Romet"? Posłuchaj archiwalnych nagrań

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2013 10:38
Zakłady Rowerowe w Bydgoszczy istnieją od 1948 roku i produkowały m.in. jednoślady marki "Romet". – Robotnikom dano tu naprawdę doskonały warsztat pracy – mówił jeden z pracowników reporterowi Polskiego Radia w 1958 roku. Posłuchaj unikatowych nagrań z naszego archiwum.
Audio
  • Tak pracowało się w Zakładach Rowerowych w Bydgoszczy - nagrania z archiwum Polskiego Radia
Popularny w latach 90. rower Wigry 3. To był dopiero szpan na podwórku...
Popularny w latach 90. rower "Wigry 3". To był dopiero "szpan" na podwórku...Foto: wikimedia.commons.org/aut.Lukas 3z

 Zdaniem niektórych, ten zakład pracy od zawsze łączył tradycję z nowoczesnością. – Jeśli chodzi o poziom techniczny parku maszynowego i urządzeń, podzieliłbym zakłady na dwie grupy – mówił jeden z pracowników w audycji „Aby kółka się kręciły” w 1960 roku. – Pierwsza grupa  to urządzenia stosunkowo nowoczesne, stosowane w obróbce galwanicznej i lakierniczej, a druga – urządzenia bardzo przestarzałe, stosowane przy obróbce cieplnej i plastycznej.

W zakładach są w sumie 4 hale. W reportażu radiowym pt. „Dwa kółka” z roku 1958, który nasz reporter Dominik Olędzki znalazł w Archiwum Polskiego Radia, tak opisywano to miejsce. – Pierwsza hala to hala obróbki mechanicznej – opowiada jeden z pracowników zakładów. – Chciałem Państwu pokazać produkcję obręczy. To oddział poważnie zmechanizowany, mamy na przykład piękną obrabiarkę do walcowania tych obręczy, pięknie je zgrzewa.

Zdaniem przewodnika reportera, "urządzenia, wykonane przez zakład są znakomite". – Efekty tej pracy to są dobre ramy, popularne nie tylko w kraju, ale i poza granicami – mówi pracownik zakładów rowerowych.

Dociekliwy reporter Polskiego Radia odwiedził jednak także pozostałe hale. – My montujemy w zasadzie wszystkie rowery, produkowane przez zjednoczone zakłady – opowiadał pracownik. Nie ma także możliwości, by któreś części do siebie nie pasowały, jak zasugerował to dziennikarz. – To niepodobieństwo, żeby nie pasowały! – zarzeka się pracownik. – Nie moglibyśmy w ogóle montować rowerów!

 Posłuchaj unikatowych nagrań materiałów sprzed dziesiątek lat, które zachowały się w archiwum Polskiego Radia, a które wydobył stamtąd Dominik Olędzki w "Czwartym wymiarze".

(kd)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Polskie Radio rower
Czytaj także

Jak przygotować samochód do zimy?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2012 18:21
To wbrew pozorom wcale nie jest błahy problem. Nawet opony zimowe w Polsce zmienia się dużo później niż na całym świecie. Zdaniem gościa Czwórki, czekanie na śnieg, to duży błąd.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cyfryzacja – to wiele zmieni na radiowym rynku

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2013 09:30
Programy cyfrowe mogą zapewnić słuchaczom lepszą jakość odbieranego dźwięku, a nadawcom – możliwość rozszerzenia oferty programowej. – Chcielibyśmy rozpocząć nadawanie cyfrowe jeszcze w tym roku, nawet w pięciu aglomeracjach na terenie całego kraju – mówił w "Poranku OnLine" dyrektor Czwórki, Krzysztof Łuszczewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Więcej świata w polskich mediach. Najwięcej w Polskim Radiu

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2013 12:30
8 procent odbiorców mediów w Polsce zainteresowanych jest informacjami ze świata. Nic więc dziwnego, że międzynarodowa publicystyka zostaje wyparta przez informacje lokalne, często mniej ważne. Wbrew tym trendom jest Polskie Radio, co na konferencji "Więcej Świata w polskich mediach" udowadniał prezes PR Andrzej Siezieniewski.
rozwiń zwiń