55 urodziny Radiowej G(w)arkuchni to doskonała okazja na odwiedziny w radiowych miejscach związanych z dźwiękiem. Patryk Kuniszewicz wybrał więc kilka fantastycznych "dźwięcznych" miejsc: Teatr Polskiego Radia, Studio Eksperymentalne, Efektotekę, Archiwum, Studio Reportażu.
W 1957 roku powstało Studio Eksperymentalne Polskiego Radia, pierwsze w tej części Europy, profesjonalne studio muzyki elektronicznej. Wtedy tego typu pracownie istniały tylko w Paryżu, Kolonii i Mediolanie. Polacy, wśród nich Eugeniusz Rudnik, jeden z pierwszych członków Studia Eksperymentalnego, byli prawdziwymi pionierami. - My uprawialiśmy sztukę, którą już starożytni Grecy nazwali ars audialis - mówi Eugeniusz Rudnik. W tym studiu powstał pierwszy utwór elektroniczny w historii polskiej muzyki: "Etiuda na jedno uderzenie w talerz" Włodzimierza Kotońskiego.
Na antenie Czwórki dochodzi do głosu też młode pokolenie dziennikarzy. Justyna Dżbik, Kasia Dydo, Kuba Kukla i Kuba Marcinowicz opowiadają, co dla radiowca znaczą 3 minuty, a nawet 2 sekundy.
Janusz Kukuła zaprosił Justynę Majchrzak w podróż po radiowym teatrze. Otworzył scenariusze słuchowisk, gdzie każdy krok, każdy oddech, każdy efekt, każde słowo mają swoje miejsce. - Reżyser musi najpierw usłyszeć w swojej głowie, to co chce uzyskać - mówi Janusz Kukuła o radiowym teatrze.
Radio od kuchni, naprawdę jest fascynujące. Zapraszamy do wysłuchania tej dźwiękowej opowieści, w podróż po Polskim Radiu, w którą zabiera nas Patryk Kuniszewicz w załączonej audycji "W cztery oczy".
(pj)