Maria Seweryn: nasz repertuar wynika z potrzeby serca i z brzucha

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2013 14:18
Repertuar Teatru Polonia i Och-Teatru pełen jest spektali, które przyciągają masowego widza, a z drugiej strony bez problemu znajdziemy tam przedstawienia niszowe. Jakie są te teatry i o jakim teatrze marzy, Maria Seweryn opowiada w Czwórce.
Audio
  • Maria Seweryn opowiada o spektaklu "Alicja, Alicja", pracy reżysera i Teatrze Polonia i Och-Teatrze (Czwórka/Kontrkultura)
Maria Seweryn w studiu Czwórki
Maria Seweryn w studiu CzwórkiFoto: Czwórka

Kilka tygodniu temu Maria Seweryn wyreżyserowała spektakl "Alicja, Alicja". To piękna historia miłości dwóch kobiet, opowiedziana z dużą delikatnością i wrażliwością, budząca wielkie emocje.
- Tę historię znalazłam tak, jak to zwykle bywa w teatrze - różni autorzy i ich agenci albo tłumacze przysyłają do nas teksty, jako propozycje do teatru, tym razem była to pani Joanna Derkaczew - mówi gość "Kontrkultury". - My tych tekstów dostajemy bardzo dużo i  bardzo dużo tego czytamy. A ten tekst po prostu nas zachwycił. Czytałyśmy go razem z moją mamą - zrozumiałyśmy, że można opowiedzieć o dwóch lesbijkach w sposób, w jaki jeszcze nikt nie opowiadał, czyli łagodnie, bezpretensjonalnie, nikogo nie prowokując - opowiada.

Maria Seweryn twierdzi i chce w to wierzyć, że ten spektakl pokazuje, że miłość jest poza płcią, poza schematem i zasadami.
Duże wyzwanie stanęło przed Aleksandrą Domańską i Aleksandrą Grzelak, aktorkami tego spektaklu. Na scenie musiały zagrać osoby nieprofesjonalne, które po raz pierwszy pojawiają się na deskach teatru. Spektakl wyreżyserowała Maria Seweryn, która bardzo polubiła rolę reżyserki.

Rozmowa z Aleksandrą Domańską i Aleksandrą Grzelak w Czwórkowym "Ex Magazine".
-  Coraz bardziej to lubię i mam też dużo nieśmiałości w tym, bo mam małe doświadczenie - przyznaje w Czwórce. - Moja serdeczna przyjaciółka, Agnieszka Michalska, poprosiła mnie żebym wyreżyserowała jej monodram. Nie wiem, co jest trudniejsze robić spektakl z małą obsadą czy na wielką scenę z wieloma aktorami i wspaniała scenografią.
Teatr Polonia i Och-Teatr stanowią całość, jako teatry prywatne dużą rolę w ich prowadzeniu odgrywa ekonomia. - Z tego powodu Och-Teatr stał się symbolem farsy, komedii, muzyki, koncertów i zabawy. tam od rana do nocy słyszę śmiech - opowiada Maria Seweryn. - Na małej scenie zaś pozwalamy sobie na mniejsze formy, które pozwalają na lepszy kontakt z widzami. Teatr Polonia stał się natomiast miejscem, gdzie ryzykujemy i eksperymentujemy.

Maria Seweryn marzy o teatrze, w którym widz podczas spektaklu podejdzie do bufetu po kawę czy kieliszek wina. Być może takim miejscem stanie Och-Cafe.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka Maria Seweryn TEATR
Czytaj także

Bartosz Opania: boję się oceny najbliższych

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2013 10:00
- Najtrudniej jest oszukać najbliższych, a aktorstwo to jest świadome i dobre oszukiwanie - mówi Bartosz Opania, aktor. - Czasem trzeba oszukać nawet siebie - dodaje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lidia Popiel: piękno budzi emocje, ładne jest tylko ładne

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2013 10:00
- Kiedyś modelka, dziś fotograf, zawsze kobieta - śmieje się Lidia Popiel. Była twarzą Mody Polskiej, dziś jej zdjęcia ukazują się m. in. w "Zwierciadle" i magazynie "Pani".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Maria Seweryn: warto nauczyć się odpoczywać

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2013 15:15
Wielu mówi o niej, że "wprowadziła nową jakość" na polską scenę teatralną. Maria Seweryn przyznaje, że dopiero od niedawna stara się zwolnić szalone dotychczas tempo życia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzelak i Domańska: warto być aktorem, nie celebrytą

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2013 13:35
- W Polsce w cenie nagle są ludzie, którzy nie mają wiele do zaprezentowania, niewiele osiągnęli, ale są sławni i każdy ich rozpoznaje, z czymś kojarzy. Są marką, bo są znani. To boli, gdy popularność jest ponad talentem - powiedziała Czwórce Aleksandra Grzelak.
rozwiń zwiń