Piotr Głowacki: staram się dotykać sceny z każdej strony

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2014 11:30
Piotr Głowacki to, zdaniem krytyków, jeden z najlepiej rozwijających się aktorów młodego pokolenia. Choć ma dopiero 34 lata, zgromadził już wiele prestiżowych nagród. W tym roku uhonorowany został nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego, a od niedawna roku jest również wiceprezesem Związku Artystów Scen Polskich.
Audio
  • Piotr Głowacki o swoim dzieciństwie, aktorskiej pasji, planach zawodowych i życiowych rolach - wywiad Dominika Olędzkiego (Czwórka/Kontrkultura)
Piotr Głowacki
Piotr GłowackiFoto: PAP/ Ireneusz Sobieszczuk

Piotr Głowacki wystąpił w kilkudziesięciu filmach, pojawił się w najważniejszych polskich produkcjach, m.in. w obrazie "W ciemności" w reżyserii Agnieszki Holland. Wielokrotnie współpracował także z Janem Komasą. W tym roku znów będziemy mogli oglądać Głowackiego nie tylko na teatralnych deskach, ale także na srebrnym ekranie. Jego przygoda z teatrem rozpoczęła się jednak już w dzieciństwie, gdy miał 10 lat.

- Były to zajęcia w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu - wspomina aktor. - Ale teatr zajmował mnie tak naprawdę od zawsze, odkąd pamiętam. Już jako dziecko wszelkie rodzinne uroczystości okraszałem wraz z kuzynami robionymi ad hoc spektaklami.

Mieszkając w Toruniu, działał w Teatrze Alternatywnym. I jak dziś przyznaje, to był "świetny początek”. - Czas, w którym zajmowaliśmy się wszystkim: przygotowywaliśmy i ustawialiśmy scenografię, szyliśmy kostiumy. Potem graliśmy swoje role, a po wszystkim - sprzątaliśmy po spektaklu - opowiada Głowacki.

Czytaj także Piotr Głowacki: swoją pracę noszę cały czas ze sobą <<<

Zamiast jednak wybrać się do szkoły aktorskiej, Głowacki wybrał… zawód prawnika. - Złożyłem dokumenty na dwóch uczelniach. Moim celem było aktorstwo, ale ponieważ nie dostałem się na te studia, pozostał mi drugi kierunek, czyli prawo - mówi Głowacki. Na szczęście potem wszystko potoczyło się inaczej i w 2013 Piotr Głowacki został dyplomowanym aktorem.

Dziś na swoim koncie ma jednak nie tylko role w filmach i teatrach, ale także swój reżyserski debiut. - To był spektakl "Dobre wiadomości", oparty na tekście Ewangelii i wystawiany w teatrze w Wałbrzychu - opowiada Głowacki w "Kontrkulturze". - Reżyseria to naprawdę wciągająca przygoda i mam nadzieję, że będę ją kontynuował. Staram się dotykać z każdej strony zarówno sceny, jak i filmu: pisząc, montując i reżyserując. Bo każda z tych czynności wpływa rozwijająco na widzenie zawodu aktora - dodaje.

(kd/mp)

Zobacz więcej na temat: aktorzy Czwórka KULTURA
Czytaj także

Katarzyna Zielińska jako Sofia de Magico

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 15:14
W poniedziałek gościem "Stacji Kultura" będzie aktorka Katarzyna Zielińska, która opowie o spektaklu "Sofia de Magico".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Janusz Chabior: nie wielkość zadania się liczy, ale to co trzeba zrobić

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2014 10:00
Łukasz Muszyński, krytyk filmowy uważa, że Janusz Chabior to najlepszy polski aktor. Najczęściej widujemy go jednak w rolach drugoplanowych, znany jest też z jednego z najpopularniejszych polskich seriali. On sam do swoich ról podchodzi z dużym dystansem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Boczarska: praca nad rolą jest jak poznanie nowego człowieka

Ostatnia aktualizacja: 24.03.2014 13:40
Nie boi się aktorskich wyzwań i na potrzeby roli chętnie zmienia wizerunek. Przyznaje, że nie sztuką jest być piękną cały czas, sztuką jest przekraczać w sobie granice. W cyklu "Warsztat pracy" przyglądamy się aktorce, Magdalenie Boczarskiej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Głowacki i Grochowska wyróżnieni

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2014 12:00
Piotr Głowacki został laureatem nagrody im. Zbyszka Cybulskiego. Aktor otrzymał statuetkę za rolę w filmie "Dziewczyna z szafy", w reżyserii Bodo Koxa. Wyróżniono także Agnieszkę Grochowską.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emila Komarnicka: zawodu uczę się obserwując świat

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2014 19:00
- Kiedy podejmowałam decyzję, że zostanę aktorką, nie miałam pojęcia o tym, jaki ten zawód jest naprawdę - mówi Emilia Komarnicka. - Z jednej strony pojawia się morze różnych możliwości. Z drugiej zdarza się, że kręcisz się wokół własnego ogona.
rozwiń zwiń