Agata Buzek: Fredro jest aktualny i bardzo pikantny

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 14:30
- Jestem Fredrą zachwycony, choć jako młody człowiek podchodziłem do jego tekstów sceptycznie - przyznaje Adam Woronowicz, który wraz z Agatą Buzek wziął udział w czytaniu dzieł Fredry w Ogrodzie Saskim.
Audio
  • Relacja z próby "Męża i żony" Fredry z udziałem m. in. Agaty Buzek i Soni Bohosiewicz (Kontrkultura/Czwórka)
  • Jak się gra Fredrę we współczesnym teatrze opowiada aktor, Adam Woronowicz (Kontrkultura/Czwórka)
  • Relacja z próby czytania komedii "Damy i huzary" (Kontrkultura/Czwórka)
  • Fredro i muzyka - rozmowa z Urszulą Dudziak i Anią Rusowicz (Kontrkultura/Czwórka)
kadr z filmu Zemsta w reż. Andrzeja Wajdy
kadr z filmu "Zemsta" w reż. Andrzeja WajdyFoto: mat. prasowe/Vision Film

Fredro jest zabawny, złośliwy, kąśliwy, czasami pikantny, ale też mądry. Nic dziwnego, że stał się bohaterem "Narodowego Czytania 2013". Próby do finału akcji w Ogrodzie Saskim trwały od tygodnia. Brali w nich udział ludzie mediów, artyści, aktorki i aktorzy.

- Ja czytam "Męża i żonę", czyli komedię w trzech aktach pisaną wierszem - mówi Sonia Bohosiewicz. - Wcielam się w rolę rezolutnej pokojówki Justysi. To najbardziej inteligentna postać w sztuce. Wszystkich robi w konia - śmieje się aktorka.

>>Weź udział w Konkursie Fredrowskim. Wygraj cenne nagrody<<

Pisanie "Męża i żony" Fredro ukończył prawdopodobnie w 1821 roku. Dziś komedia uchodzi za jedną z najlepszych i najfrywolniejszych sztuk w dorobku mistrza. W czytaniu sztuki w Ogrodzie Saskim oprócz Soni Bohosiewicz uczestniczyli także Agata Buzek oraz Tomasz Karolak.

- Byłam już Klarą w "Zemście" w reżyserii Andrzeja Wajdy, teraz przyszedł czas na Elwirę - opowiada Agata Buzek. - Powiem szczerze, że trudny jest ten Fredro. Może nie w warstwie fabularnej, ale w szczegółach. Kiedy zabraliśmy się za czytanie, za każdym razem odkrywaliśmy tekst na nowo.

W sztuce mężem aktorki został Adam Woronowicz, który wcielił się w rolę hrabiego Wacława.

- Żałuję, że tego dnia nie doczekał nieodżałowany profesor Andrzej Łapicki, który uczył mnie oraz moich kolegów interpretacji Fredry - mówi gość "Kontrkultury". - I kiedy teraz sięgnąłem po ten tekst przypomniałem sobie tamte zajęcia i wszystkie cenne rady profesora. Bo tutaj nie chodzi tylko o rytmiczne czytanie, trzeba dać od siebie coś więcej.

kul

Czytaj także

Fredro w młodości bawił się jak bananowa młodzież

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2013 12:30
7 września w 600 miejscach w Polsce zabrzmią dzieła Aleksandra Fredry - bohatera akcji "Narodowe Czytanie 2013".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekranizacje komedii Fredry. "Mierzenie się z legendą nie jest proste"

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2013 13:00
Choć twórczość Aleksandra Fredry doczekała się już trzech ekranizacji w historii, najwięcej laurów zebrał Andrzej Wajda za przeniesienie na srebrny ekran "Zemsty". - To było najbardziej klasyczne podejście do Fredry - tłumaczy Wiktor Piątkowski z Bahama Films.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Narodowe Czytanie 2013": Fredro gwarą i na migi

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2013 13:00
- Dziś jestem Papkin, lew północy - deklaruje szef Kancelarii Prezydenta RP i współorganizator akcji "Narodowe Czytanie Fredry". Finał odbył się w Ogrodzie Saskim w Warszawie.
rozwiń zwiń