Pamięć i film w obliczu Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2013 14:06
- Pomyślałem, że ten film i jego realizacja będzie dobrą terapią dla mojej rodziny - mówi reżyser David Sieveking o obrazie "Nie zapomnij mnie", opowiadającym historię jego rodziny zmagającej się z chorobą matki, która cierpi na Alzheimera.
Audio
  • David Sieveking opowiada o filmie o swojej rodzinie (Czwórka/Kontrkultura)
Fragment plakatu filmu Nie zapomnij mnie
Fragment plakatu filmu "Nie zapomnij mnie"Foto: mat.pras.

Najnowszy film Davida Sievekinga "Nie zapomnij mnie" właśnie trafił na ekrany polskich kin. Na tegorocznym 10.Planet+ Doc Film Festival został uhonorowany Nagrodą Millennium. 
Twórcy głośnego filmu "David chce odlecieć" tym razem postanowił opowiedzieć historię swojej rodziny.  Grete, mama autor dokumentu, choruje na Alzheimera. Jednak jej choroba wpływa na życie wszystkich członków tej rodziny.

- Zdecydowałem się nakręcić film o mojej matce, ponieważ próbowałem spędzić z nią jak najwięcej czasu. Jednocześnie chciałem pomóc mojemu ojcu, który sam zajmował się mamą i był już bardzo zmęczony - mówi reżyser. - Zakładałem też, że zrobię ten film tylko i wyłącznie jeśli moja mama nie będzie miała nic przeciwko i będzie z tego zadowolona - dodaje.
Rodzice reżysera nie tak wyobrażali sobie wspólną emeryturę. Wcześniej Malte, ojciec rodziny wykładał matematykę na uniwersytecie, a Gretel była aktywistką i prezenterką telewizyjną, bardzo atrakcyjną kobietą. Ich życie było niezwykle kolorowe, co możemy zobaczyć na zdjęciach z dawnych lat, pokazywanych w dokumencie. Gretel i Malte żyli w tzw. otwartym związku, zdarzały im się romanse. W filmie mówią o tym otwarcie.
- W naszej kulturze ważne jest by trzymać wszystkie sekrety rodzinne w domu. W mojej rodzinie było inaczej. Nie mieliśmy tajemnic ani żadnych tematów tabu - mówi David Sieveking. - Dzięki temu czułem przyzwolenie na to, że w filmie mogę pokazać wszystko to, co mój ojciec chciał nam powiedzieć i myślę, że moja matka też by to zrobiła, ponieważ rozmawiałam z nią o tym już wcześniej, zanim zdiagnozowano u niej Alzheimera - wyjaśnia.

Filmowi "Nie zapomnij mnie" towarzyszy książka o tym samym tytule. David Sieveking wyjaśnia, że jest ona dodatkiem do obrazu, zawiera historie, które nie zmieściły się w dokumencie i wątki, o których łatwiej opowiedzieć w książce.

(pj)

Zobacz więcej na temat: Czwórka FILM
Czytaj także

Maciej Drygas: jako reżyser patrzę na świat uszami i widzę dużo więcej

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2013 08:00
Mistrz świata w polskim dokumencie, autor słuchowisk i reportaży przyznaje, że nie wyobraża sobie życia bez radia: - Dla mnie to nadal teatr wyobraźni, fascynujący świat wypełniony dźwiękową scenografią - deklaruje reżyser Maciej Drygas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Negral o fuzji niszy z mainstreamem

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2013 23:00
Posłuchaj dlaczego Adam Nergal Darski zagrał w filmie Juliusza Machulskiego "AmbaSSada" i jakie reakcje zbudził jego mundur?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tomasz Raczek: polscy widzowie coraz bardziej doceniają polskie kino

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2013 15:00
Fani filmów czekają na to wydarzenie przez cały rok. Nie ma w tym nic dziwnego, bo toruński TOFIFEST to prawdziwe święto kina niepokornego. 11. edycja zbliża się ku końcowi, a wielki finał już w niedzielę.
rozwiń zwiń