Czesał koronowane głowy i największe gwiazdy. Wyzwolił kobiety z kapeluszy, tak jak Coco Chanel uwolniła je z gorsetów. O Antonim Cierplikowskim Hubert Demory, francuski historyk i wiceprezes Towarzystwa Historycznego Auteuil i Passy, napisał książkę "Monsieur Antoine" .
- Zaczęliśmy się zajmować postacią Antoine'a niemal równolegle, tylko jedno o drugim nie wiedziało. Właściwie w tym samym czasie on napisał książkę, o której teraz mówimy, a ja swój esej "Król fryzjerów, fryzjer królów" - opowiada w "Moich książkach" dr Agnieszka Szablowska.
Antoni Cierplikowski urodził się w Sieradzu w 1884 roku i - jak opowiada tłumaczka książki - w wieku 17 lat, po nauce fryzjerstwa u wuja w Łodzi, wyjechał do Paryża. - Wyjazd za granicę był jedynym wyjściem, by uniknąć służby w carskim wojsku. Zaczęło się dosyć dramatycznie, wylądował w piwnicy czesząc peruki. W tamtym czasie nie było mowy o strzyżeniu - podkreśliła w rozmowie z Anną Stempniak.
Na ślad Antoniego Cierplikowskiego trafił także nasz reporter Łukasz Starowieyski. Fotoradar Lata z Radiem w Sieradzu >>>
Po dwóch latach, 25 listopada 1903, patron lokalu, w którym pracował, nie nadążał z obsługą panien, które tego dnia szykowały się na jedyny w roku bal. - Okazało się, że Antoine jest bardzo twórczy, ma mnóstwo pomysłów, dziewczyny były bardzo zadowolone i już nie wrócił do piwnicy. Tego dnia zyskał imię Antoine i tak potem nazywały się zakłady fryzjerskie i całe przedsiębiorstwo, które zakładał już w latach 20. i 30. nie tylko w Paryżu.
Cierplikowski nie tylko układał fryzury i strzygł (to jego autorstwa jest fryzura Brigitte Bardot do filmu "Babette idzie na wojnę"), ale też projektował kostiumy do spektakli, aranżował wnętrza, prowadził szkołę kosmetyczną.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której dr Szablowska opowiadała także o życiu osobistym Cierplikowskiego.
ANTOINE GENIUSZ Z SIERADZA
Premiera książki będzie wydarzeniem specjalnym piątej edycji Sieradz Open Hair Festival, który rozpoczął się 19 lipca.
"Moje książki" na antenie Jedynki w każdą środę tuż po godz. 20.00
(asz)