Karolina Cicha i jej "Karaimska mapa muzyczna"

- Dzięki temu, że odkrywam wielobarwność naszej kultury, ale także jej powiązania z innymi, sąsiednimi kulturami, czuję się bogatsza - opowiadała artystka w rozmowie z Czwórką. 
Karolina Cicha
Karolina CichaFoto: Maciej Szajkowski/Czwórka
O Audycji

"Karaimska mapa muzyczna" to nowy projekt artystki, a płyta światło dzienne ujrzała w październiku 2021 roku. W poszukiwaniu źródeł muzycznych i dokonań wśród społeczności karaimskiej Karolina Cicha sięgnęła do historii Krymu, ale także Wielkiego Księstwa Litewskiego, Wileńszczyzny oraz Polski XIX i XX wieku

- Karaimi są w Polsce mniej więcej tak długo jak Tatarzy - opowiadała Karolina Cicha w rozmowie z Czwórką. - Zaprosił ich książę Witold, który poprosił, by stworzyli jego osobistą straż. Ludzie ci cieszyli się potem wielką estymą i zaufaniem wśród władców polskich, więc służyli często jako tłumacze między Polską a Cesarstwem Osmańskim. Ich język jest podobny do tureckiego, wywodzi się z tej samej rodziny - opowiadała wokalistka. - Religia Karaimów to odłam judaizmu, ale funkcjonowali oni na co dzień wśród różnych kultur - także islamu, dzięki czemu musieli mówić w kilku językach. Do dziś Karaimi mówią często płynnie po polsku i litewsku.

Jak opowiadała - pierwotnie ich siedzibą była m.in. dawna Wileńszczyzna. - Po drugiej wojnie światowej Karaimi dostali zaproszenie, by przenieść się w granice obecnej Rzeczypospolitej. Część z nich z tego skorzystała i zamieszkała we Wrocławiu, Warszawie, spora społeczność jest dziś także w Gdańsku - opowiadała Karolina Cicha. W Polsce, jak podkreślała, nie ma ani jednej kienesy, czyli karaimskiej świątyni - domu modlitwy. - Jest jednak w warszawskiej dzielnicy Wola karaimski cmentarz - zaznaczyła artystka. 

Posłuchaj
59:57 2022_02_16 00_00_03_PR4_Folk_Off.mp3 Karolina Cicha opowiada o projekcie "Karaimska mapa muzyczna" 

Wszystko zaczęło się na tatarskich koncertach, na których wokalistka spotkała Adama Dubińskiego, szefa fundacji Karaimskie Dziedzictwo. - To Karaimi znaleźli mnie, a nie ja ich - wspominała Karolina Cicha. - Dowiedziałam się wtedy, że Karaimi wciąż mają pieśni i pamiętają je, a także, że pieśni te wciąż są nieopracowane. Dostałam potem wydaną na Litwie książkę m.in. z zapisami nutowymi pieśni - opowiadała wokalistka. Gdy przyszła pandemia, Karolina Cicha zaczęła odtwarzać karaimskie utwory. 

Źr. Karolina Cicha&Spółka - Soframyzda [Przy naszym stole]

***

Tytuł audycji: Folk Off

Prowadzi: Maciej Szajkowski

Goście: Karolina Cicha

Data emisji: 09.02.2022

Godzina emisji: 00.00

kd

Playlista
Tagi
Playlista