Prześladowanie chrześcijan w Syrii i Egipcie

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2013 13:50
Brutalna walka, zniszczone domy, zabici i ranni - oto codzienność syryjska. W tej wojnie domowej chrześcijanie są na linii strzału.
Świątynia w Palmirze, Syria
Świątynia w Palmirze, SyriaFoto: wikipedia.org/Bernard Gagnon

Chrześcijanie w Syrii czują się izolowani i zapomniani przez świat. Przemoc i zniszczenie to ich codzienność. Chrześcijanie się jednak nie poddają. Wierzą, że Jezus wesprze ich i pomoże przetrwać czas próby. Po dwóch latach wojny domowej w Syrii 150 tys. chrześcijan tuła się po swoim kraju jako uchodźcy. Bez domu i ochrony. Z powodu swojej wiary i chrześcijańskiej postawy, która zakazuje przemocy oraz zemsty, wyznawcy Chrystusa są rozdarci i atakowani z dwóch stron frontu.
Od czasu, gdy przy boku rebeliantów stanęli islamscy ekstremiści, sytuacja chrześcijan jeszcze bardziej się pogorszyła. Stali się celem ataków, zamachów bombowych, gwałtów, uprowadzeń dla okupu, religijnych mordów. Cierpią bezdomność, głód, choroby, bezrobocie, zimno. Ich sytuacja jest wyzwaniem dla wierzących chrześcijan.

Zwolennicy obalonego w Egipcie dwa miesiące temu Mohameda Mursiego z Bractwa Muzułmańskiego mszczą się na Koptach za poparcie udzielone wojskowym dokonującym przewrotu - niszczą kościoły, sklepy i domy należące do chrześcijan.
Fanatyczni zwolennicy Bractwa, uzbrojeni w broń wszelkiego rodzaju, od karabinów maszynowych po koktajle Mołotowa, zaatakowali pokojowo nastawionych chrześcijan oraz ich własność nie tylko po to, by pokazać swoją siłę. Ataki były przede wszystkim aktem zemsty za sprzeciw rzesz chrześcijan wobec polityki byłego prezydenta Egiptu, Muhammada Mursiego.

Jest wiele informacji o prześladowaniu chrześcijan. Są też doniesienia o tym, że muzułmanie stają w ich obronie. Na ten temat porozmawiamy w audycji "Nocne cz@ty", w niedzielę, 1 września po godzinie 23.00.

Czytaj także

Światowe Dni Młodzieży: teraz czas na Polskę!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 13:50
Niedzielny wieczór poświęcimy spotkaniu młodzieży w sercu Brazylii. Na Światowe Dni Młodzieży w Rio de Janeiro przyjechało 2,5 mln młodych ludzi z całego świata, także z Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy można ubezpieczyć wakacje od zamachu i wojny?

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2013 15:00
Często kraje piękne i dalekie mogą być też niebezpieczne. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Wystarczy spojrzeć na Turcję czy Egipt.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gehenna chrześcijan na Bliskim Wschodzie. W Syrii powtórka z Iraku?

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2013 11:08
Interwencja wojskowa w Syrii może rozniecić konflikt na całym Bliskim Wschodzie - przestrzega ksiądz Tomasz Grzyb z polskiej sekcji Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
rozwiń zwiń