Już 16 września odbędzie się inauguracja XIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Organizatorami tej popularnonaukowej imprezy są wyższe uczelnie Wrocławia, instytuty Polskiej Akademii Nauk oraz środowiska pozauczelniane. Gościem plenerowego studia "Czwórki" był środowiskowy koordynator festiwalu – dr hab. Kazimierz Orzechowski, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego. W "Czwartym wymiarze" opowiadał m. in. o celach festiwalu i licznych atrakcjach czekających na miłośników nauki, sztuki i kultury.
- Festiwal to takie nieśpieszne obcowanie z nauką – wyjaśnia profesor Kazimierz Orzechowski podkreślając rozbudowany charakter imprezy, która ukaże się w kilku odsłonach na przestrzeni paru tygodni. Składa się z edycji stacjonarnej (Wrocław 17-22 września) i regionalnych (7-8.X. Jelenia Góra i Bystrzyca Kłodzka, 12.X. Głogów, 21-22.X. Wałbrzych i Ząbkowice Śląskie, 23-24. Legnica i Zgorzelec).
W programie przewidziano ponad 900 imprez naukowych, m. in. wykłady, dyskusje, seminaria, pokazy, wycieczki, koncerty, warsztaty, spektakle teatralne i wiele innych aktywności poświęconych nauce i sztuce.
Organizatorzy pragną zmienić sposób, w jaki postrzegana jest nauka (hermetyczna oraz niezrozumiała) i zainteresować nią społeczeństwo. – Nauka nie ma racji bytu, gdy nie ma odbiorców – podkreśla koordynator i tłumaczy, że dlatego głównym celem festiwalu jest jej promowanie, zwrócenie uwagi na kierunki jej rozwoju, ukazanie korzyści, jakie z niej płyną, różnorodności jej dziedzin. Festiwal to także okazja do integracji środowiska naukowego, promocji regionalnych inicjatyw edukacyjnych i szansa zdobycia grantów na badania.
Tegoroczny festiwal przebiega pod hasłem "Piękno różnorodności", co jest nawiązaniem do ogłoszenia przez ONZ roku 2010 Rokiem Różnorodności Biologicznej. W tym duchu cała nauka traktowana jest, jako "jeden wielki worek różnorodności". W ramach festiwalu będzie można zarówno posłuchać koncertu chopinowskiego, wybrać się na wycieczkę do ptasiego raju w Dolinie Baryczy, wypłukać złoto z geologami, dowiedzieć się, jak sprawdzić autentyczność dzieła sztuki czy obejrzeć pokaz walk polsko-krzyżackich. Jednym słowem pełna różnorodność.
Więcej informacji na stronie festiwal.wroc.pl
Polecamy.
ap