Cały garnitur zębów

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2011 11:59
Dlaczego zęby stałe, gdy wypadną, już nie rosną? Czy można mieć mleczaki do późnej starości? Czym jest resorpcja zęba? Ta te inne pytania odpowiedź w Czwórce!
Audio
  • Dlaczego zęby stałe, gdy wypadną, już nie rosną?

Człowiek jest ssakiem i drapieżnikiem – posiada dwa „garnitury” zębów. Są nimi zęby mleczne i zęby stałe. O naszym uzębieniu reporterka Czwórki, Kasia Dubińska rozmawiała z lekarzem stomatologiem Beatą Szutą.

- Najpierw pojawiają się zęby mleczne, których mamy 20.  Gdy wypadną, resorbują się – jakby zanikają. W ich miejscu pojawią się zawiązki zębów stałych, z których tworzą się zęby stałe. Te mają wystarczyć nam do końca życia – mówi dentystka. Maksymalna ich liczba to 32.

Czasami zdarza się jednak tak, że zęby mleczne nie wypadną. Co dzieje się wtedy? Czy mleczaki zostaną na zawsze? – Może się tak zdarzyć. Gdy brakuje zawiązka zęba stałego nie dojdzie do resorpcji korzenia. Jeśli ząb mlecznie nie ulegnie próchnicy, możemy mieć go do końca życia.

O zęby nie muszą martwić się niektóre inne drapieżniki. Przykładem może być tu krokodyl. – Jeżeli wypada mu ząb stały, tworzy się nowy – zaznacza Szuta. W ciągu 100 lat życia, krokodyl może mieć nawet 3000 nowych zębów!

pg

Czytaj także

Dbaj o dziąsła

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 20:43
Ponad połowa Polaków w wieku powyżej 35 lat ma chore dziąsła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Trudna sztuka mycia zębów - WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 14:00
Z badań przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny wynika, że 70 procent Polaków nie ma pojęcia, jak prawidłowo myć zęby. Cennych rad w tej kwestii udzielał słuchaczom Czwórki lekarz stomatolog Edward Wąsowski.
rozwiń zwiń