Trudna sztuka mycia zębów - WIDEO

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 14:00
Z badań przeprowadzonych przez Warszawski Uniwersytet Medyczny wynika, że 70 procent Polaków nie ma pojęcia, jak prawidłowo myć zęby. Cennych rad w tej kwestii udzielał słuchaczom Czwórki lekarz stomatolog Edward Wąsowski.
Audio

Polacy należą do najrzadziej uśmiechających się narodów. Czyżby stan naszego uzębienia pozostawiał aż tak wiele do życzenia? Okazuje się, że może to być jedną z przyczyn. Według wyników badań Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, aż 99% dorosłych Polaków ma próchnicę, a zębów w ogóle nie myje 2% rodaków.

Jak zatem prawidłowo myć zęby żeby ustrzec się próchnicy? Zdaniem lekarza stomatologa Edwarda Wąsowskiego, nie ma znaczenia jak długo myjemy zęby, lecz jak dokładnie to robimy. – Nie ma czegoś takiego jak mycie zębów na czas. Można myć je szybko i dokładnie, a można także robić to długo i niedbale. Ważna jest jakość czyszczenia – tłumaczył dentysta.

Szczotkowanie zębów powinno rozpocząć się od miejsc najtrudniej dostępnych, czyli od ostatnich zębów. Później należy kolejno przechodzić do zębów przednich. Czyszczenie należy rozpocząć wykonując ruchy okrężne, a później wymiatające. Trzeba także pamiętać o innych powierzchniach: podniebiennych, językowych czy policzkowych. W tym celu pomocne są nitka dentystyczna i płyn do płukania jamy ustnej.

Podczas czyszczenia należy zwrócić uwagę na to, by starannie usunąć osad nazębny, zarówno z powierzchni zębów, jak i przestrzeni międzyzębowych.

Dużo zależy od jakości szczoteczki, którą myjemy zęby. Asortyment dostępny na rynku może przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto wiedzieć na co zwracać uwagę. Zdaniem lekarza stomatologa, nie należy kupować szczoteczek w supermarketach. Są one tańsze od tych dostępnych w sklepach dentystycznych czy aptekach, jednak ich skuteczność pozostawia wiele do życzenia, gdyż nie posiadają wystarczającej ilości włókien czyszczących. – Na główce kiepskiej jakości szczoteczki znajdziemy około półtora tysiąca takich włókien, natomiast dobra szczoteczka powinna ich mieć do trzech, czterech tysięcy – wyjaśniał Edward Wąsowski.

– Nie ma znaczenia czy pastę nakładamy na szczoteczkę suchą czy mokrą. Ważne jest natomiast, by nałożyć ją na całą długość główki szczoteczki – tłumaczył lekarz stomatolog. Dodawał, że długość tej główki powinna być dostosowana do wieku osoby i wielkości jej jamy ustnej. Inną wybierzemy dla osoby dorosłej, a inną dla dziecka.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tabletkach wybarwiających osad i płytkę bakteryjną, smakach płynów do płukania ust czy minimalnym czasie koniecznym do prawidłowego umycia zębów po posiłku, wysłuchaj rozmowy Kasi Dubińskiej z Edwardem Wąsowskim. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

 

ap

Zobacz więcej na temat: dzieci
Czytaj także

Dla tych co się boją dentysty

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2011 19:48
Brytyjscy naukowcy znaleźli rozwiązanie dla bojących się dentysty - opracowali urządzenie, które zagłusza warkot bormaszyny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nasze dzieci nie będą miały zębów

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2011 11:50
Stomatolog w szkole to już od wielu lat luksus. Wkrótce może to być luksus nieosiągalny. A stan zębów naszych dzieci jest tragiczny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szkoły potrzebują stomatologów

Ostatnia aktualizacja: 25.04.2011 08:00
Dentyści alarmują, że stan uzębienia uczniów jest wręcz tragiczny i podkreślają, że należy przywrócić gabinety do szkół.
rozwiń zwiń