Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz większej liczny osób. Raport "Demokracja według wagi" bada ten problem i jego społeczne postrzeganie w naszym kraju. Okazuje się, że 47% Polaków ma problem z nadwagą. Jednak 73% spośród nich jest zadowolona ze swojego wyglądu, a 55% ze swojej wagi. W czym tkwi problem?
- Paradoksalnie ocena ciała i tożsamość z własnym ciałem u osoby, która ma nadwagę lub otyłość, jest zaburzona. Ludziom się wydaje, że pod płaszczem, sukienką, spodniami ukrywają nadmiar swoich kilogramów i, że tego nie widać - mówi Agata Ziemnicka, dietetyk i psycholog kliniczny. Powodem dla którego otyli zaczynają się odchudzać są kłopoty ze zdrowiem, a nie wygląd.
Jakie mogą być przyczyny nadwagi i otyłości? – Emocje każą nam radzić sobie jakoś ze stresem. Najprostszym sposobem jest jedzenie, ale także papierosy, alkohol, hazard, narkotyki – mówi Ziemnicka. – Napięcie i stres spotykają człowieka codziennie. Powodują one określone objawy: kogoś boli brzuch, kogoś głowa, ktoś inny nie śpi. Problem polega na tym, że zajmujemy się objawami, a nie przyczyną. Nam się wydaje, że gdy coś zjemy, będzie nam łatwiej – tłumaczy lekarz.
Istotną przyczyną otyłości jest także brak wiedzy. Nie wiemy nic o kaloryczności konkretnych potraw, ani też, co jeść powinniśmy, a czego nie. – Jemy to, co jest pod ręką – skarży się dietetyk. Problemem jest również brak czasu na to, by o siebie zadbać. – Zarabiamy pieniądze, zajmujemy się dziećmi, przedszkolem, czy szkołą językową. Jedzenie, które jest ogromnie istotne, zostaje na ostatnim miejscu – mówi Ziemnicka.
Więcej o zdrowym życiu, odchudzaniu, a także o mądrym tyciu dowiedzieć się można więcej z dźwięku audycji.
pg